Grįžti į
Periodontologija tamsi ikonaPeriodontologija

Periodontitas

Periodontitas – pažengęs ir išplitęs dantenų uždegimas, kuris apima kitus audinius: alveolinį kaulą ar danties cementą.

Registruotis konsultacijai

Kas yra periodontitas (parodontozė)?

Periodontitas arba parodontozė yra dantenų ir periodonto liga, kuri pažeidžia minkštuosius ir kietuosius audinius.

Pirmiausiai dėl bakterijų poveikio kyla dantenų uždegimas. Jo negydant, dėl bakterijų poveikio aplink danties pagrindą gilėja ertmės, apsinuogina dantų šaknys, formuojasi dantenų kišenės, platėja tarpai tarp dantų.

Dantenų kišenėse toliau kaupiasi dantų apnašos ir bakterijos. Jų neįmanoma savarankiškai išvalyti, net ir gerai valant dantis. Ilgainiui dantenų uždegimas pažeidžia žandikaulio kaulą.

Periodontologė Irena Zykuvienė konsultuoja pacientę

Periodontitas: komplikacijos

Pirmiausiai burnos ertmėje kyla periodonto uždegimas. Negydomas periodonto uždegimas gali išsivystyti į sunkesnę uždegimo stadiją (periodontitas). Jo negydant, kyla periodontito komplikacijos:
  • Susiformuoja pūlinys ant dantenos arba gleivinėje
  • Burnos gleivinė pradeda nykti
  • Tirpsta žandikaulio kaulas
  • Dantys pradeda klibėti
  • Iškrinta pavieniai dantys

Pūlinys ant dantenos ar gleivinės yra sugydomas chirurginiu būdu. Kitos komplikacijos, kurias sukelia periodontitas, yra negrįžtamos ir savaime neatsistato: sunykusi gleivinė, tirpstantis žandikaulio kaulas ar iškritęs dantis. Jos reikalauja papildomo gydymo, kurį sudaro dantenų atkūrimas lopo operacija, kaulo priauginimas ar dantų implantai.

Periodontologė Irena konsultuoja dėl gingivito gydymo

Kas yra periodontas?

Periodontitas pirmiausiai pasireiškia dantenų uždegimu, kuris vėliau išplinta į aplinkinius audinius. Šiuos audinius vienija bendras pavadinimas – periodontas.

Periodontas – tai dantį supančios atraminės struktūros: dantenos, periodonto raiščiai, alveolės kaulas, danties šaknies cementas.

Alveolės – tai žandikaulio duobutės, kuriose išsidėsto dantys. Kiekvieno danties poziciją lemia jo alveolės vieta. Kaulo alveolėje dantį palaiko periodonto raištis: jis siekia nuo žandikaulyje esančios alveolės iki danties cemento (danties šaknį dengiančio sluoksnio).

Periodonto ligos – tai visi su atraminėmis danties struktūromis susiję uždegimai: gingivitas, periodontitas, alveolitas ir periimplantitas.

Negydant šių ligų, prasideda dantenų recesija: dantenos pradeda irti ir atsitraukti nuo dantų šaknų. Infekcijai pasiekus alveolinį kaulą, prasideda kaulo gedimas (nykimas). Tirpstant kaului, į kurį yra įsitvirtinusios dantų šaknys, dantys ima klibėti. Ilgainiui dantys išjuda tiek, kad pradeda kristi.

Pacientai, kurių periodontas buvo pažeistas ligų, sukėlusių dantų praradimą, vėliau susiduria su sudėtingesne dantų implantacija. Jiems atlikus gydymą, kurį sudaro danties rovimas, kaulas nyksta ypač sparčiai. Dažniausiai jiems yra neišvengiamas kaulo priauginimas.

Pažeistas periodontas turi pasekmių ne tik burnos ertmėje. Yrantys burnos ertmės audiniai sudaro papildomą krūvį organizmo imuninei sistemai ir senka jos ištekliai, skirti organizmo apsaugai.

Periodontitas: gydymas

Periodontito (parodontozės) gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo. Suteikiant tinkamą gydymą, ligą galima visiškai sustabdyti. Pagrindiniai gydymo būdai – tai bakterijų ir jų apnašų šalinimas bei nepriekaištinga asmeninė burnos higiena. Todėl parodontozės gydymas ir jo sėkmė priklauso nuo paciento bendradarbiavimo su gydytoju.

Diagnozuojant periodonto ligas, periodontologas atlieka burnos ertmės apžiūrą. Dėl dantų ir žandikaulio kaulo įvertinimo dažnai reikalinga panoraminė rentgeno nuotrauka.

Esant nepažengusiai ligos stadijai, parodontozės gydymas apima prevencinių priemonių kompleksą:

  • Labai gera asmeninė burnos higiena ir kasdienių įgūdžių gerinimas;
  • Profesionali burnos higiena, kurios reguliarumą paskiria periodontologas;
  • Specializuotos burnos ertmės priežiūros namuose (burnos skalavimo skystis, dantų pasta, dantų geliai ir kt.);
  • Rūkymo atsisakymas.

Esant pažengusiai ligos stadijai, parodontozės gydymas yra specializuotas, jį sudaro konservatyvios ir chirurginės procedūros:

  • Danties kišenių valymas;
  • Dantenų šalinimas chirurginiu būdu;
  • Dantenų atkūrimas lopo operacija;
  • Danties šaknies viršūnės rezekcija;
  • Danties rovimas;
  • Gydymas antibiotikais.

Tais atvejais, kai reikalingas chirurginis parodontozės gydymas, periodontologas nukreipia pacientą pas burnos chirurgą.

Dantų plombavimas su odontologe Irena Zykuviene ir padėjėja Aušrine

Registruokitės vizitui

Odontologė Irena ir dantų rentgeno aparatas kabinete

Kodėl reikalingas parodozontės gydymas?

Sveikos burnos ertmės įtaka visai organizmo būklei yra vertinama nepakankamai. Tyrimai rodo, jog dantenų ligos silpnina visą organizmą arba yra susilpnėjusio imuniteto išraiška. Laiku atliktas parodontozės gydymas padeda išvengti rimtų ligų: insulto, širdies smūgio, širdies kraujagyslių ligų.

Ypatingą dėmesį parodozontės gydymui turi skirti sergantieji cukriniu diabetu, kurio viena dažniausių komplikacijų – parodontozė. Dėl cukrinio diabeto išskiriama mažiau seilių, patiriamas burnos ertmės sausumas, kyla infekcinės burnos ligos. Dėl šių priežasčių parodontozės gydymas gali būti sudėtingesnis.

Kita rizikos grupė – besilaukiančios moterys, kurioms laiku nesugydytas periodontitas gali būti priešlaikinio gimdymo priežastimi.

Periodontitas: ką daryti po operacijos?

Periodontitas ir kitos periodonto ligos gali būti gydomos chirurginiu būdu. Po periodontito operacijos būtina laikytis šių rekomendacijų:

    • Maistas: kada galima valgyti? Praėjus 2 valandoms po operacijos, pirmąją parą vengiant karšto ar labai šalto maisto ir gėrimų, kramtant neoperuota puse.
    • Šaldymas sauso ledo paketu: 30 minučių po operacijos operuotą vietą šaldyti sauso ledo paketu.
    • Vaistai nuo skausmo ir uždegimo: vartoti pagal gydytojo rekomendacijas.
    • Tinimas: jaučiamas pirmosiomis paromis po operacijos, stipriausiai – trečiąją parą; gydoma gydytojo paskirtais priešuždegiminiais vaistais.
    • Dantų priežiūra: 24 valandas po operacijos dantų valyti negalima; vėliau – būtina gera dantų priežiūra 2 kartus per dieną minkštu dantų šepetelių.
    • Burnos skalavimas: 24 valandas po operacijos negalima skalauti burnos; vėliau galima skalauti priešuždegiminiu skalavimo skysčiu ar druskos tirpalu.
    • Poilsis: 24 valandas po operacijos būtina vengti aktyvios fizinės veiklos ir skirti laiko poilsiui.

Ką kalba mūsų pacientai?

Jau 30 metų džiuginame puikiais rezultatais!

Nuostabios gydytojos, puikus aptarnavimas, švari, jauki aplinka, profesionalumas aukščiausio lygio, visą gyvenimą bijojau odontologų, čia visas baimes baigiu įveikti ir laukiu kito vizito jau be baimės. Dideliausias ačiū gyd. odontologei Irenai Zykuvienei ir visai visai jos komandai!!

K.

Ačiū klinikos kolektyvui ir ypač klinikos vadovei už kruopščiai atliktą darbą bei grąžintą šypseną veide!

J.

Ačiū gydytojai Irenai, už rūpestį, įdėtas pastangas, pamatytą problemą, kurią pavyko išgydyti.

R.

Periodontito (parodontozės) gydymas: kaina

Registruokitės vizitui

Rezultatų nerasta