Grįžti į
Periodontologija tamsi ikonaPeriodontologija

Gingivitas

Gingivitas – tai minkštųjų audinių sudirgimas ir dantenų uždegimas aplink danties pagrindą (lot. gingiva – dantenos).

Registruotis konsultacijai

Kas yra gingivitas?

Gingivitas yra lengviausios formos dantenų uždegimas. Anksti diagnozavus ir laiku pradėjus gydymą, gingivitas yra lengvai kontroliuojamas ir sugydomas be nepageidaujamų pasekmių. Nepastebėjus pirmųjų simptomų ir nepradėjus gydymo, gali išsivystyti lėtinis gingivitas.

Ligai progresuojant, ji pasiekia sunkesnę formą – periodontitą: uždegimas apima po dantenomis ir aplink dantis esančius audinius. Periodontitas yra sunkiau kontroliuojamas, ilgiau ir sudėtingiau gydomas. Periodontitas gali turėti negrįžtamų pasekmių, kurių dažniausios – dantenų recesija, danties kaulo gedimas ir žandikaulio kaulo nykimas, klibantys dantys, dantų netekimas. Šie padariniai sukelia daug diskomforto: skauda dantenas, nemalonu šypsotis, sunku kramtyti ir net kalbėti.

Negydomas ir progresuojantis gingivitas, kaip ir kitos dantenų ligos, gali būti viena iš rimtų susirgimų priežasčių: diabeto, padidėjusio kraujospūdžio (hipertenzija), širdies ir kraujagyslių ligų.

Odontologo padėjėja rašo ant vizito lapelio

Gingivitas: simptomai

Dantenų uždegimas ir gingivitas vystosi pamažu, ir ankstyvose stadijose pacientai gali nejusti jokių simptomų. Todėl geriausia dantenų uždegimo prevencija – gera individuali burnos higiena ir reguliarūs vizitai pas odontologą.

Gingivitas pasireiškia šiais simptomais:
  • Kraujuojančios dantenos
  • Kaujo skonis burnoje
  • Patinusios dantenos
  • Skaudančios dantenos
  • Pakitusi dantenų spalva (paraudusios ar melsvai rausvos dantenos)
  • Padidėjusios dantenos ar pakitęs jų kontūras
Periodontologė Irena Zykuvienė ruošiasi pacientės gydymui

Gingivitas: gydymas

Gingivito gydymas – tai specialus gydymas klinikoje, kurį atlieka periodontologas, ir uždegimo mažinimas individualia burnos higiena, kurią pacientas atlieka namuose.

Klinikoje gingivito gydymas atliekamas procedūromis, kurių pagrindinis tikslas – uždegimo priežasčių šalinimas:

  • Susikaupusių minkštųjų apnašų ir dantų akmenų šalinimas;
  • Gerų burnos ertmės priežiūros įgūdžių mokymas;
  • Pažeistų dantų gydymas.

Kaip gydomas dantenų uždegimas?

Dantenų uždegimas – liga, kurią skirtingais gyvenimo tarpsniais patiria beveik kiekvienas. Tai labiausiai paplitęs lėtinis uždegimas, ypač – tarp vyresnių nei 35 metų žmonių.
Ligą sukelia organizmo reakcija į burnoje besikaupiančias bakterijas, dėl kurių kyla lokalus uždegimas. Papildomą riziką kelia ilgalaikiai įpročiai: rūkymas, nepakankama mityba, stresas. Įtakos turi genetika ir vaistai, skirti tam tikrų ligų gydymui (depresijai, hipertenzijai), kurių šalutinis poveikis – sumažėjęs seilių kiekis.
Dantenų uždegimo gydymas vyksta dviem kryptimis: naikinamos ligą provokuojančios bakterijos ir laikomasi itin geros kasdienės burnos higienos.
Sėkmingas dantenų uždegimo gydymas vyksta šiais etapais:

Asmeninė burnos higiena: apmokymas ir rekomendacijos.

Gera burnos higiena siekiama sumažinti bakterijų kiekį ir uždegimo lygį burnoje. Periodontologas paaiškina dantenų uždegimo priežastis, apmoko gerų burnos higienos įgūdžių, suteikia informacijos dėl priežiūros priemonių naudojimo.
Pacientui primenama, kad geras dantų valymas – tai jų paviršių ir tarpdančių valymas specializuotomis priemonėmis, skalavimas priešuždegiminiu skalavimo skysčių.

Profesionali burnos higiena.

Tam, kad visi bakterijų likučiai (mikrobinė plėvelė, apnašos ir dantų akmenys) būtų tinkamai išvalyti, dažniausiai prireikia kelių paeiliui suplanuotų vizitų pas burnos higienistą. Ypač, kai dantenų uždegimas yra progresavęs iki periodontito.

Dantenų uždegimas: antibiotikai.

Kai dantenų uždegimas nepasiduoda gydymui burnos higienos priemonėmis, yra skiriamas gydymas antibiotikais.

Gydymo rezultatų įvertinimas.

Po 6 – 8 savaičių periodontologas atlieka gydymo rezultatų įvertinimą. Specialiais instrumentais matuojamas dantenų kišenių gylis, tikrinamas dantenų kraujavimas. Jei po pirminio gydymo dantenų kišenės yra gilesnės nei 3 mm, gydymas tęsiamas. Gali būti skiriamas chirurginis gydymas.

Chirurginis gydymas.

Kai dantenų uždegimas (periodontitas) yra labai pažengęs, dantenų kišenės gali būti sumažintos tik chirurginiu būdu. Chirurginis gydymas gali būti taikomas ir tuomet, kai reikia pašalinti bakterijas iš dantenų kišenių ir nuo dantų šaknų paviršių.

Chirurginis dantenų uždegimo gydymas atliekamas su vietine nejautra. Atlikus nedidelius pjūvius dantenose, jos atkeliamos, kad periodontologas pasiektų dantų šaknis. Nuvalius bakterijas nuo jų paviršių, pjūvio vietos susiuvamos arba, priklausomai nuo kaulo būklės, atliekama jo restauracija.

Kai periodontitas yra pažeidęs kaulą, per tuos pačius pjūvius dantenose įterpiamas kaulo pakaitalas. Siūlai pašalinami po 1 – 2 savaičių.

Palaikomoji terapija.

Dantenų uždegimo gydymas ir jo sėkmė priklauso nuo paciento burnos higienos ir reguliarios odontologo priežiūros. Priklausomai nuo to, kaip stipriai išsivystęs dantenų uždegimas, periodontologas paskiria vizitų skaičių ir reguliarumą.

Kai dantenų uždegimas pasiekia ūmią stadiją, vizitai gali būti skiriami kas savaitę. Pasirodžius pirmiesiems gydymo rezultatams, vizitų reikia rečiau: kas 3 ar 6 mėnesius. Kontrolinių vizitų metu vertinami rezultatai, kuriuos užtvirtino dantenų uždegimo gydymas: minkštųjų audinių būklė ir žandikaulio kaulo būklė.

Dantenų uždegimas: kuo skalauti?

Kai kyla dantenų uždegimas, skalauti burnos ertmę būtina priešuždegiminiu (antibakteriniu) skalavimo skysčiu. Iki šiol veiksmingą pagalbą suteikdavo chlorheksidinas. Odontologijai žengiant į priekį, šiuo metu yra pažangesnių prevencinių priemonių.

Vienas jų – suomių gamintojo „IsoDent“ skalavimo skystis „Paro“. Sukurtas burnos ligų, kurias sukelia dantenų uždegimas, gydymui. Idealiai tinka, kai diagnozuojamas gingivitas, periodontitas, alveolitas, periimplantitas, ir vartojimui po danties rovimo.

Skalavimo skystis „IsoDent Paro“ sužadina organizmo apsauginį mechanizmą įveikti uždegimą burnos ertmėje, veiksmingai mažina intensyvų dantų skausmą, skatina pažeistų audinių regeneraciją.

Veiksmingumas yra pagrįstas audinių moduliavimu, kurio pasiekiama patentuotu NCD-1001 junginiu, atliekančiu lemiamą vaidmenį. Unikalus ksilitolio ir eritritolio derinys suteikia stiprią papildomą apsaugą nuo dantų ėduonies.

Tyrimais įrodyta, kad „IsoDent Paro“ skysčiu skalaujant burnos ertmę 2 kartus per dieną 2 mėnesius, minkštieji burnos audiniai pradeda ataugti.

Burnos skalavimo skystis po danties rovimo
Periodontologė Irena konsultuoja dėl gingivito gydymo

Kaip gydoma dantenų rececija?

Dantenų recesija – tai atsitraukančios ir dantų šaknis apnuoginančios dantenos. Pažengusi dantenų recesija atrodo neestetiškai ir turi neigiamų pasekmių dantų funkcijoms.

Dantenų recesija yra gydoma chirurginiais būdais, kuriais siekiama sugrąžinti atsitraukusius minkštuosius audinius. Dažniausiai atliekama lopo operacija. Įpjovus ir atkėlus dantenas, apnuoginamos dantų šaknys ir kaulas, pašalinami pažeisti audiniai, jei reikia, ištiriamas kaulas, atliekamas kaulo priauginimas.

Kada reikalinga gingivektomija?

Gingivektomija yra reikalinga tuomet, kai būtina pašalinti išvešėjusias arba uždegimines dantenas.

Mūsų odontologijos klinikoje Kaune gingivektomija yra atliekama minkštųjų audinių lazeriu. Gydymas lazeriu turi papildomų privalumų – gydymo metu audiniai nekraujuoja, dėl lazerio poveikio naikinamos bakterijos, nėra komplikacijų. Operuotos dantenos sugyja greičiau ir be randų.

Odontologė Irena ir dantų rentgeno aparatas kabinete

Registruokitės vizitui

Ką kalba mūsų pacientai?

Jau 30 metų džiuginame puikiais rezultatais!

Nuostabios gydytojos, puikus aptarnavimas, švari, jauki aplinka, profesionalumas aukščiausio lygio, visą gyvenimą bijojau odontologų, čia visas baimes baigiu įveikti ir laukiu kito vizito jau be baimės. Dideliausias ačiū gyd. odontologei Irenai Zykuvienei ir visai visai jos komandai!!

K.

Ačiū klinikos kolektyvui ir ypač klinikos vadovei už kruopščiai atliktą darbą bei grąžintą šypseną veide!

J.

Ačiū gydytojai Irenai, už rūpestį, įdėtas pastangas, pamatytą problemą, kurią pavyko išgydyti.

R.

Gingivito gydymas: kaina

Registruokitės vizitui

Rezultatų nerasta