Danties rovimas
visiškai skaitmenizuotoje odontologijos klinikoje Kaune
Mūsų odontologijos klinikoje Kaune dantų rovimas atliekamas pasitelkiant skaitmenines technologijas ir patyrusius gydytojus. „Geras odontologas“ yra pirmoji Kaune visiškai skaitmenizuota odontologijos klinika. Joje skaitmeninės technologijos yra naudojamos kiekviename dantų gydymo etape. Skaitmenizuoti procesai leidžia sparčiau, lengviau ir tiksliau atlikti danties rovimą, kitų burnos ligų ir dantų gydymą.
Chirurginį gydymą, kurį sudaro dantų traukimas, danties šaknies rovimas, krūminio danties rovimas ar protinio danties šalinimas, suteikia patyrę bendrosios praktikos gydytojos odontologės ir burnos chirurgė.
Jautriems žmonėms, kurie baiminasi gydymo, visos šios procedūros atliekamos sedacijoje, prižiūrint gydytojai anesteziologei reanimatologei Nataljai Rudnikevič.
Kada reikalingas danties rovimas?
Dažniausiai danties rovimas yra reikalingas dėl įsisenėjusio ir nepagydomo karieso, tačiau pasitaiko ir kitų priežasčių, susijusių su odontologiniu gydymu. Pašalinti dantį prireikia:
- Kai susigrūdę dantys neleidžia pradėti tinkamo ortodontinio gydymo ir atkurti teisingą dantų padėtį;
- Kai dygstantis dantis negali prasikalti, nes jam trūksta vietos;
- Kai burnoje išplinta infekcija, danties ėduoniui ir burnoje esančioms bakterijoms pasiekus danties pulpą. Jei tokios infekcijos negalima pašalinti danties kanalų gydymu, vienintelis būdas sustabdyti plintančią infekciją – išrauti supūliavusį dantį;
- Kai dėl bendros sveikatos būklės yra didelė burnos ir dantų infekcijos rizika. Retais atvejais, kai žmogaus imuninė sistema yra itin pažeidžiama, tam tikras dantis gali būti pašalinamas dėl to, jog kelia per didelę infekcijos židinio riziką;
- Kai vienas dantis ar keli dantys yra pažeisti periodonto ligos, sukeliančios minkštųjų audinių ir kaulo infekciją.
Kaip atliekamas danties rovimas?
Gydymą, kurį sudaro chirurginis danties rovimas ir pooperacinė priežiūra, atlieka bendrosios praktikos gydytojas odontologas arba burnos chirurgas. Mūsų odontologijos klinikoje dantų ir dantų šaknų rovimą atlieka didžiulę patirtį turinčios gydytojos: medicinos gydytoja, gydytoja odontologė – burnos chirurgė Indrė Zykutė – Bružienė ir gydytoja odontologė – periodontologė Irena Zykuvienė.
Paprastai danties rovimas atliekamas vietinėje nejautroje. Kai danties rovimas yra sudėtingas, tenka išrauti kelis dantis vienos procedūros metu ar žmogus jaučia stiprią baimę, ši procedūra gali būti atliekama sedacijoje.
Sedacija – tai sąmonės slopinimas medikamentiniu būdu, kai žmogus išlieka dalinai sąmoningas, tačiau giliai atsipalaidavęs ir neįsitempęs. Sedacijos būsena primena lengvą mieguistumą. Žmogus nejaučia jokio skausmo ir baimės, tačiau dėl dalinio sąmoningumo gali reaguoti į aplinką. Pagrindinis sedacijos privalumas yra tai, jog nerimą ar baimę patiriantis žmogus gali visiškai atsipalaiduoti ir greitai grįžti į įprastinę būseną.
Danties rovimo seka:
- Drauge su pacientu aptariama gydymo eiga;
- Atliekamas nuskausminimas (vietinė nejautra ar sedacija);
- Chirurginiais instrumentais pašalinamas vienas ar keli dantys;
- Atliekama žaizdos dezinfekcija;
- Jei lieka didesnė žaizda, ji užsiuvama tirpiais chirurginiais siūlais;
- Po danties rovimo danties kišenėje susiformuoja kraujo krešulys, pacientui duodamas sukąsti tvarstis;
- Suteikiama būtina pooperacinė pagalba: danties rovimo vieta šaldoma sauso ledo paketu, suteikiama visa informacija apie burnos ertmės priežiūrą, išrašomi nuskausminamieji vaistai.
Daugeliu atvejų danties rovimas yra labai saugi procedūra. Svarbiausia, jog per procedūrą ir po jos bakterijos nepatektų į žmogaus kraujotaką. Tokia rizika yra aukštesnė sergant širdies ar kepenų ligomis, turint silpnesnę imuninę sistemą. Būtina šia informacija pasidalyti su danties rovimą atliekančiu gydytoju odontologu ar burnos chirurgu.
Ką daryti po danties rovimo?
Po dantų traukimo bendra sveikatos būklė atsistato per kelias dienas. Siekiant greitesnio atsistatymo ir kuo mažesnės infekcijos rizikos, rekomenduojame vadovautis šiais principais:
- Vartoti gydytojo paskirtus nuskausminamuosius vaistus.
- Danties rovimo vietoje paliktą tvarstį laikyti tvirtai, bet atsargiai sukandus 30 minučių po procedūros. Jei tvarstis permirksta, būtina jį pakeisti. Taip stabdomas žaizdos kraujavimas ir skatinamas kraujo krešulio susidarymas.
- Iš karto po procedūros šaldyti danties rovimo vietą ant skruosto dedant sauso ledo paketą. Jį reikia laikyti iki 10 minučių, tuomet daryti pertrauką ir kartoti.
- Mažiausiai 24 valandas po procedūros daugiau laiko skirti poilsiui ir 1 – 2 dienas apriboti intensyvią fizinę veiklą.
- Po procedūros praėjus 24 valandoms, burną galima išskalauti chlorheksidinu arba druskos tirpalu (1/2 arbatinio šaukštelio druskos 1 vandens stiklinei).
- Pirmosiomis dienomis po danties rovimo valgyti minkštą maistą (sriubas, vaisių kokteilius, jogurtus). Kietą maistą į racioną sugrąžinti pamažu, stebint žaizdos gijimo progresą.
- Jei žaizdos kraujavimas yra stipresnis, gulėti ir miegoti reikėtų ant aukštesnės pagalvės.
- Būtina laikytis geros dantų higienos: valyti dantis, tarpdančius ir liežuvį, stengiantis nepažeisti danties rovimo vietos. Gera burnos higiena užkerta kelią galimai infekcijai.
Ko nedaryti po danties rovimo?
Pirmąją parą po danties rovimo reikia atsisakyti tam tikrų kasdienių veiksmų, kurie gali lėtinti gleivinėje susidariusios žaizdos gijimą. Mes primygtinai rekomenduojame:
- Pirmosiomis dienomis po danties rovimo nerūkyti (rūkymas stabdo gijimą);
- 1 – 2 dienas apriboti intensyvią fizinę veiklą;
- Pirmąsias 24 valandas ar ilgiau (pagal gydytojo rekomendaciją) neskalauti burnos skalavimo skysčiu, nes taip galima išplauti susiformavusį kraujo krešulį;
- Pirmąsias 24 valandas negerti skysčių per šiaudelį;
Po šios procedūros burnos gleivinė visiškai sugyja per 1 – 2 savaites. Buvusio danties ertmėje susiformuoja naujas kaulo ir gleivinės audinys.
Gydytojas rekomenduoja, koks tolesnis gydymas yra reikalingas, siekiant atkurti trūkstamą dantį: danties implantacija, danties vainikėlis ar protezas. Būtina neatidėlioti tolesnio gydymo, nes per ilgesnį laiką dėl trūkstamo danties gali keistis kitų dantų padėtis. Tai savo ruožtu keičia sąkandį ir gali sukelti kramtymo problemų.
Ką daryti, jei po danties rovimo skauda?
Pasibaigus vietinės nejautros poveikiui, danties rovimo vietoje įprasta jausti skausmą. 24 valandas po danties rovimo gali pasireikšti tinimas ar nedidelis kraujavimas. Visgi jei skausmas yra stipresnis nei pirmosiomis keturiomis valandomis po procedūros, reikėtų susisiekti su gydytoju odontologu.
Chirurginį danties rovimą atlikusiam gydytojui reikia skambinti, jei:
- Po procedūros pakilo temperatūra ir (arba) atsirado šaltkrėtis;
- Danties rovimo vietoje jaučiamas stiprus patinimas ar netgi pūliavimas.
Mūsų gydytojai atidžiai stebi pacientų būklę po danties rovimo ir kitų chirurginių procedūrų. Esant poreikiui, jie nedelsdami suteikia nuotolinę konsultaciją. Kilus komplikacijoms, kurios priklauso nuo bendros organizmo būklės, mūsų klinikos gydytojai nedelsdami jas pašalina ir suteikia reikiamą pagalbą. Susidarius tokiai situacijai, danties rovimo kaina nesikeičia.