Registracija:
Kariesas (ėduonis) – tai dažniausia suaugusiųjų ir vaikų dantų liga. Pažangus karieso (ėduonies) gydymas padeda šią ligą sustabdyti, ją anksti diagnozavus.
Priešingai gajam mitui, kariesas atsiranda ne dėl cukraus. Kariesas formuojasi dėl burnos ertmėje gyvenančių mikroorganizmų, mintančių cukrumi ir kuriančių rūgštinę terpę. Teisinga būtų sakyti, kad cukrus sukelia rūgščių atsiradimą burnoje, o rūgštys – kariesą.
Emalis, danties paviršiaus apsauginis sluoksnis, yra neatsparus rūgšties poveikiui. Posakis, kad „rūgštis nugraužė emalį“ turi pagrindo – būtent taip burnoje veikia mikroorganizmų suformuota rūgštinė aplinka.
Mikroorganizmai minta mūsų valgomu cukrumi – produktais, turinčiais cukraus ir angliavandenių. Suskaidę cukrų, jie išskiria rūgštis, graužiančias danties emalį. Kariesas yra šio degeneracinio proceso galutinis produktas.
Pastebėję požymius, jog susiformavo kariesas ar jo židinys, turime suprasti, kad lemiamą vaidmenį atliko du veiksniai: mikroorganizmai ir prastesnė dantų higiena. Gera dantų higiena, tinkamos dantų priežiūros priemonės gali sustabdyti mikroorganizmų poveikį.
Visais šiais atvejais kariesas gali būti sustabdomas keičiant kasdienius įgūdžius ir (arba) pritaikius tinkamą gydymą.
Rūgščių poveikis procesui, kai formuojasi kariesas, yra lėtinis ir nepastebimas plika akimi, todėl atrodo nepavojingas. Tačiau taip yra tik ankstyvajame etape.
Viena iš pasekmių, kurias sukelia prasta dantų higiena, yra dantų apnašos. Jas sudaro mikroorganizmai, jų išskiriamos rūgštys ir jų vartojamas cukrus. Dantų apnašos kaupiasi ant dantų paviršiaus ir tarpdančiuose.
Ilgiau nevalant dantų, dantų apnašas galima užčiuopti liežuviu. Dantų apnašos juntamos kaip emalį dengianti neįprasta plėvelė. Nevalomos apnašos pradeda kietėti, iš jų susiformuoja dantų akmenys. Laikui bėgant, jie didėja, kol pradeda dirginti dantenas.
Bakterijos ir dantų apnašos galiausiai pažeidžia dantų emalį ir pasiekia gilesnius danties audinius. Taip susiformuoja kariesas (ėduonis). Jei kariesas negydomas, jis pasiekia jautriausią danties audinį – pulpą. Tokiu atveju gali kilti danties ar danties nervo uždegimas, kitos dantų ligos.
Jau išsiaiškinome, kad dantų kariesas iš esmės atsiranda dėl rūgščių poveikio. Subalansuota mityba, gera dantų higiena, laiku sugydytos dantų ligos, rūkymo atsisakymas yra pagrindiniai būdai, kuriais galime sustabdyti rūgščių poveikį.
Turime atsižvelgti ir į prigimtines savybes. Kiekvienas turime skirtingą kūno, taip pat – ir dantų anatomiją, įgimtas organizmo biologines ir biochemines savybes. Kai dantys yra išdygę netaisyklingai, jiems būdingos gilios vagelės ar kai burnos mikroflora yra palankesnė apnašų susidarymui, asmeninė dantų higiena ir karieso prevencija reikalauja daugiau pastangų.
Tai reiškia, kad yra sunkiau išvalyti sunkiai pasiekiamas burnos ertmes, dažniau reikalingos specializuotos priemonės ir profesionali burnos higiena.
Pacientai tokiais atvejais yra linkę sakyti, kad dantų kariesas jiems yra būdingas genetiškai. Visgi dantų kariesas nėra paveldimas. Žmogus paveldi savybes, dėl kurių kariesas formuojasi greičiau ir lengviau.
Tai nereiškia, kad tokią dantų anatomiją ar burnos mikroflorą turintiems žmonėms kariesas yra neišvengiamas ir nepagydomas. Jiems reikės skirti daugiau dėmesio asmeninei higienai ir dažniau (reguliariau) lankytis pas odontologą.
Gali būti, kad kariesas ir kitos dantų ligos žmogų ištinka dažniau dėl kitų sveikatos veiksnių ir (arba) susirgimų. Tad dantų kariesas ir jo atsiradimo priežastys priklauso nuo asmeninės sveikatos istorijos ir kitų aplinkybių, kurias verta aptarti su savo odontologu.
Ankstyvoje fazėje dantų ėduonis nesukelia jokių simptomų. Be to, ėduonis dažniau pažeidžia krūminius dantis, kur jį sunku pastebėti be odontologo pagalbos. Būtent dėl šių priežasčių odontologai primygtinai rekomenduoja profilaktinę dantų patikrą ne rečiau nei kartą per metus.
Negydomas kariesas gali sukelti rimtų nepageidaujamų sveikatos pasekmių:
Karieso (ėduonies) gydymas priklauso nuo pažeidimų apimties, gylio ir paplitimo į aplinkinius audinius:
Fluoro terapija. Pirminėje stadijoje danties kariesas (pirminis ėduonis) pažeidžia tik emalio sluoksnį. Karieso pažeidimai pastebimi kaip balkšvos ar ryškiai baltos dėmelės. Juos galima pristabdyti konservatyviais metodais: odontologo taikomais fluoro tirpalais ir geliais, paciento naudojama fluoro ar hidroksiapatito dantų pasta ir (arba) skalavimo skysčiu.
Fluoras atkuria mineralus, kuriuos emalis prarado dėl rūgščių poveikio. Dėl fluoro poveikio emalis remineralizuojasi (mineralai atsikuria), ir danties kariesas stabilizuojamas.
Šiais atvejais dažnai klausiate, ar dantų emalis atauga. Buitiškai kalbant, galima sakyti, kad dėl fluoro poveikio dantų emalis atauga: atsikuria rūgščių pažeistas emalio paviršius, sugrįžta danties apsauginė funkcija.
Šis gydymo būdas netinka, kai kariesas prasiskverbė pro emalį ir pasiekė dentiną. Dentinas – tai kaulinis danties audinys, kurį iš išorės saugo emalis.
Karieso gydymas „Icon“ sistema be gręžimo: pažengusio pirminio ėduonies stabdymas ir šalinimas. Šis gydymas yra veiksmingas, kai kariesas yra pažeidęs emalį ir viršutinį dentino sluoksnį.
Karieso gydymas „Icon“ sistema atliekamas tepant specialias medžiagas, sutvirtinančias mineralus praradusį danties emalį. Abiem šiais būdais netaikomas gręžimas, dantų audiniai išlieka sveiki.
Dantų plombavimas. Kai emalio ir dentino pažeidimai yra sąlyginai nedideli, nėra apėmę viso danties ar aplinkinių audinių, susiformuoja vidutinis ėduonis. Jis gydomas pažeistų audinių šalinimu, kariozinės ertmės valymu ir plomba. Priklausomai nuo pažeidimų dydžio, gydymui taikoma maža, vidutinė arba didelė plomba.
Dantų kanalų gydymas: reikalingas, kai danties kariesas pasiekia pulpą. Šį gydymą mikroskopu atlieka gydytojas odontologas – endodontologas. Endodontinis gydymas padeda išsaugoti dantų šaknis.
Danties rovimas: būtinas, kai stipriai išplitęs kariesas pažeidžia dantį taip, jog jis tapo nepagydomas.
Danties restauracija: danties vainikėlis, kai pavyksta išsaugoti danties šaknį, arba danties implantas, kai dantis yra pašalintas su šaknimi.
Procedūros, kurią sudaro karieso gydymas, kaina priklauso nuo karieso pažeidimų apimties.
Klinikos įkūrėja, gydytoja odontologė – periodontologė
Gydytoja odontologė
Šypseną koregavome estetiniu plombavimu, kurį sudarė:
Šią šypseną labiausiai puošia sugrąžinta dantų simetrija. Pokyčiams prireikė kelių vizitų. Rezultatas – nepalyginamai daugiau šypsenų ir daugiau pasitikėjimo kasdienybėje!
Šypsenos savininkę pas mus atvedė lėtinė gleivinės liga, pasireiškianti rausvais gumbeliais. Ligą išprovokavo bakterijų sukeltas uždegimas, o pastarąjį – nekokybiškas plombavimas: plombos buvo pralaidžios, o jų kampai – neadaptuoti pagal dantenų liniją.
Atliktas kompleksinis gydymas:
Pasitaiko koreguoti svetur gydytą šypseną: atkurti tai, kas buvo nesėkmingai restauruota. Dantenų uždegimą ir diskomfortą sukėlė nekokybiškas plombavimas. Gydant kariesus ties dantenomis, buvo palikti kabantys plombų kraštai, kurie dirgino burnos gleivinę.
Naujo gydymo metu:
Bendradarbiavimo ir komandinio darbo pavyzdys:
Beveik visų dantų gydymas ir restauracija. Nuoseklus gydymo planas sudarytas per nuotolį. Visi dantys atkurti pacientei trumpam sugrįžus iš užsienio per 1 mėnesį: 17 vizitų ir 5 gydytojai.
Šypsenos funkcija ir estetika kentėjo dėl netaisyklingo sąkandžio. Ši kertinė priežastis turėjo šalutinių pasekmių:
Kompleksinį gydymą suteikė 7 specialistai:
Belieka palaikyti tinkamą kasdienę dantų priežiūrą, kad šypsena tarnautų dešimtmečiams.
Kompleksinį gydymą sudarė:
Kompleksinis dantų gydymas apėmė:
Pacientės lūkestis – skausmo šalinimas ir estetikos atkūrimas. Sprendimas – kompleksinis funkcinis ir estetinis gydymas tam, kad atkurta šypsena tarnautų ilgam.
Labai džiaugiamės, kad pacientės ir mūsų požiūriai sutapo – siekti ne kuo baltesnės, bet sveikos ir natūraliai gražios šypsenos.
Gydymą sudarė du etapai:
Dantų karūnėlės ir išimamos dantų plokštelės: tinkamas sprendimas, kai nuosavų dantų audinio nepakanka restauracijai plombavimu. Astatyta pilnavertė dantų funkcija ir estetika!
Jau 30 metų džiuginame puikiais rezultatais!
Geras aptarnavimas, o atliekamų darbų kokybė tiesiog pasaka. Didelis rūpestis pacientu, ir pirma galvojama apie jo interesus. Tvarkant kariesą atskiras ačiū gydytojai Irenai už gebėjimą puikiai jausti, kiek pacientas dar gali kentėti. Tai nereiškia, kad neskaudės tvarkant. Būtų žymiai blogiau, jei nebegali kentėti, o gydytojas toliau be pertraukos šalina pažeistą sritį.
Labai ačiū už nuoširdų priėmimą, profesionalią ir greitą pagalbą, už patarimus.
Ačiū už plačią šypseną ir pozityvų aptarnavimą! Puikiai praleidau laiką.
Buteliuko kariesas – tai vaikams nuo 1,5 metų būdingas pieninių dantų kariesas, odontologų įvardijamas kaip daugybinis ėduonis. Jo pasekmės itin liūdnos: dėl karieso pažeidimų ištrupa ir išlūžta dauguma ar visi priekiniai dantys.
Buteliuko kariesas, kaip ir suaugusiųjų kariesas, atpažįstamas iš tų pačių simptomų. Jį sukelia per stipri rūgštinė terpė burnoje, kuri susikuria dėl piene, saldintuose gėrimuose ar užkandžiuose esančio cukraus. Iš pradžių apie kariesą išduoda ryškiai baltos ar rusvos dėmės ant pieninių dantų, vėliau – dantų skausmas ar dantenų patinimas aplink dantis.
Dėl karieso pažeidimų vaikai išsiugdo prastus mitybos ar kalbėjimo įgūdžius, dėl skausmo vengia kieto maisto, sutrinka jų miegas. Ilgainiui buteliuko kariesas sutrikdo vaiko raidą: dantys vaikui reikalingi kramtymui, kalbėjimui, emocijų raiškai.
Negydomas buteliuko kariesas turi pasekmių nuolatinių dantų formavimuisi. Nuolatiniai dantys gali sudygti netaisyklingai, gali išlikti chroniškas skausmas, kilti kramtymo sunkumų.
Buteliuko kariesas pirmiausiai gydomas formuojant gerą vaiko dantų higieną. Tėveliai turi padėti vaikams susiformuoti dantų priežiūros įgūdžius ir rūpintis jų dantų higiena iki 8 – 9 metų, kol susiformuoja pirmieji rašymo įgūdžiai. Vėliau tėveliams dera patikrinti, ar vaiko kasdienė dantų priežiūra yra tinkama.
Kasdienė dantų higiena reikalauja ilgų derybų su mažaisiais tiki pirmaisiais metais, dažniausiai – iki 2,5 metų. Vėliau, jei dantų higiena tapo kasdiene rutina, vaikai nepriešgyniauja ir patys imasi šios veiklos.
Kai kasdienė dantų higiena nepadeda, reikia pasirodyti pas vaikų odontologą. Pirmasis vaiko vizitas pas odontologą rekomenduojamas pirmaisiais kūdikio metais (prieš pirmąjį gimtadienį) arba išdygus pirmajam dantukui.
Jei buteliuko kariesas diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, jis gydomas fluoro terapija (remineralizacija). Buteliuko kariesui įsisenėjus ir apėmus daugelį dantų, taikomas dantų plombavimas.
Dantų gydymui galite pasitelkti vieną iš trijų finansavimo būdų: medlizingą, sveikatos draudimą ar TLK kompensaciją.
Naudojame slapukus, kad galėtume suasmeninti turinį bei skelbimus, teikti visuomeninės medijos funkcijas ir analizuoti srautą. Be to, svetainės naudojimo informaciją bendriname su visuomeninės medijos, reklamavimo ir analizės partneriais, kurie gali ją pridėti prie kitos jūsų pateiktos arba naudojant paslaugas surinktos informacijos.
Rodoma 9 iš
Rezultatų nerasta