Grįžti į
Dantų plombavimas ir gydymas

Karieso (ėduonies) gydymas

Kariesas (ėduonis) – tai dažniausia suaugusiųjų ir vaikų dantų liga. Pažangus karieso (ėduonies) gydymas padeda šią ligą sustabdyti, ją anksti diagnozavus.

Registruotis konsultacijai

Kaip susiformuoja kariesas?

Priešingai gajam mitui, kariesas atsiranda ne dėl cukraus. Kariesas formuojasi dėl burnos ertmėje gyvenančių mikroorganizmų, mintančių cukrumi ir kuriančių rūgštinę terpę. Teisinga būtų sakyti, kad cukrus sukelia rūgščių atsiradimą burnoje, o rūgštys – kariesą.

Emalis, danties paviršiaus apsauginis sluoksnis, yra  neatsparus rūgšties poveikiui. Posakis, kad „rūgštis nugraužė emalį“ turi pagrindo – būtent taip burnoje veikia mikroorganizmų suformuota rūgštinė aplinka.

Mikroorganizmai minta mūsų valgomu cukrumi – produktais, turinčiais cukraus ir angliavandenių. Suskaidę cukrų, jie išskiria rūgštis, graužiančias danties emalį. Kariesas yra šio degeneracinio proceso galutinis produktas.

Pastebėję požymius, jog susiformavo kariesas ar jo židinys, turime suprasti, kad lemiamą vaidmenį atliko du veiksniai: mikroorganizmai ir prastesnė dantų higiena. Gera dantų higiena, tinkamos dantų priežiūros priemonės gali sustabdyti mikroorganizmų poveikį.

Periodontologė Irena Zykuvienė konsultuoja pacientę

Kariesas: priežastys

Mūsų kasdieniai įgūdžiai ir bendra sveikatos būklė turi lemiamos įtakos karieso atsiradimui. Kariesas formuojasi, kai:
  • Dantys ir tarpdančiai nevalomi 2 x per dieną
  • Reguliariai užkandžiaujama
  • Mityboje gausu cukraus ir angliavandenių
  • Būdingas gastroezofaginis refliuksas
  • Dėl vaistų poveikio išsausėja gleivinė, džiūsta burna (jaučiasi sausa burna);
  • Dantims trūksta fluoro
  • Rūkoma
  • Sergama valgymo sutrikimais (nervine anoreksija ar nervine bulimija)

Visais šiais atvejais kariesas gali būti sustabdomas keičiant kasdienius įgūdžius ir (arba) pritaikius tinkamą gydymą.

Odontologė Gabija ir panoraminė dantų nuotrauka fone

Kariesas ir dantų akmenys: kaip jie susiję?

Rūgščių poveikis procesui, kai formuojasi kariesas, yra lėtinis ir nepastebimas plika akimi, todėl atrodo nepavojingas. Tačiau taip yra tik ankstyvajame etape.

Viena iš pasekmių, kurias sukelia prasta dantų higiena, yra dantų apnašos. Jas sudaro mikroorganizmai, jų išskiriamos rūgštys ir jų vartojamas cukrus. Dantų apnašos kaupiasi ant dantų paviršiaus ir tarpdančiuose.

Ilgiau nevalant dantų, dantų apnašas galima užčiuopti liežuviu. Dantų apnašos juntamos kaip emalį dengianti neįprasta plėvelė. Nevalomos apnašos pradeda kietėti, iš jų susiformuoja dantų akmenys. Laikui bėgant, jie didėja, kol pradeda dirginti dantenas.

Bakterijos ir dantų apnašos galiausiai pažeidžia dantų emalį ir pasiekia gilesnius danties audinius. Taip susiformuoja kariesas (ėduonis). Jei kariesas negydomas, jis pasiekia jautriausią danties audinį – pulpą. Tokiu atveju gali kilti danties ar danties nervo uždegimas, kitos dantų ligos.

Dantų kariesas ir genetika

Jau išsiaiškinome, kad dantų kariesas iš esmės atsiranda dėl rūgščių poveikio. Subalansuota mityba, gera dantų higiena, laiku sugydytos dantų ligos, rūkymo atsisakymas yra pagrindiniai būdai, kuriais galime sustabdyti rūgščių poveikį.

Turime atsižvelgti ir į prigimtines savybes. Kiekvienas turime skirtingą kūno, taip pat – ir dantų anatomiją, įgimtas organizmo biologines ir biochemines savybes. Kai dantys yra išdygę netaisyklingai, jiems būdingos gilios vagelės ar kai burnos mikroflora yra palankesnė apnašų susidarymui, asmeninė dantų higiena ir karieso prevencija reikalauja daugiau pastangų.

Tai reiškia, kad yra sunkiau išvalyti sunkiai pasiekiamas burnos ertmes, dažniau reikalingos specializuotos priemonės ir profesionali burnos higiena.

Pacientai tokiais atvejais yra linkę sakyti, kad dantų kariesas jiems yra būdingas genetiškai. Visgi dantų kariesas nėra paveldimas. Žmogus paveldi savybes, dėl kurių kariesas formuojasi greičiau ir lengviau.

Tai nereiškia, kad tokią dantų anatomiją ar burnos mikroflorą turintiems žmonėms kariesas yra neišvengiamas ir nepagydomas. Jiems reikės skirti daugiau dėmesio asmeninei higienai ir dažniau (reguliariau) lankytis pas odontologą.

Gali būti, kad kariesas ir kitos dantų ligos žmogų ištinka dažniau dėl kitų sveikatos veiksnių ir (arba) susirgimų. Tad dantų kariesas ir jo atsiradimo priežastys priklauso nuo asmeninės sveikatos istorijos ir kitų aplinkybių, kurias verta aptarti su savo odontologu.

Dantų plombų poliravimo instrumentai

Ėduonis: simptomai

Ankstyvoje fazėje dantų ėduonis nesukelia jokių simptomų. Be to, ėduonis dažniau pažeidžia krūminius dantis, kur jį sunku pastebėti be odontologo pagalbos. Būtent dėl šių priežasčių odontologai primygtinai rekomenduoja profilaktinę dantų patikrą ne rečiau nei kartą per metus.

Kai ėduonis ir jo pažeidimai pasiekia gilesnius danties sluoksnius, apie jį išduoda šie simptomai:
  • Danties skausmas
  • Danties jautrumas (ar skausmas) šalčiui ir karščiui
  • Danties jautrumas (ar skausmas) valgant saldų maistą (geriant saldžius gėrimus)
  • Pilkšva, gelsva, rusva ar ryškiai balta dėmė ant danties
  • Skylės (juntamos liežuviu ar matomos plika akimi) dantyse
  • Dantenų patinimas aplink dantį
  • Žandikaulio patinimas
  • Blogas burnos kvapas
  • Neįprastas skonis burnoje
Odontologo padėjėja rašo ant vizito lapelio

Negydomas kariesas: rizikos

Negydomas kariesas gali sukelti rimtų nepageidaujamų sveikatos pasekmių:

  1. Danties infekcija. Kariesą sukėlusiems mikroorganizmams pasiekus danties pulpą, gali kilti stiprus uždegimas ir (arba) susiformuoti danties pūlinys. Negydomas danties uždegimas gali sukelti sepsį – išplitusį viso organizmo uždegimą, kurį suvaldyti labai sudėtinga.
  2. Danties ar dantų praradimas. Negydant karieso, dantys gali išlaisvėti ir iškristi. Prarastų dantų atkūrimas yra sudėtingesnis nei karieso gydymas, todėl pajutus karieso simptomus, būtina nedelsiant pasirodyti odontologui.

Karieso (ėduonies) gydymas

Karieso (ėduonies) gydymas priklauso nuo pažeidimų apimties, gylio ir paplitimo į aplinkinius audinius:

  • Fluoro terapija.  Pirminėje stadijoje danties kariesas (pirminis ėduonis) pažeidžia tik emalio sluoksnį. Karieso pažeidimai pastebimi kaip balkšvos ar ryškiai baltos dėmelės. Juos galima pristabdyti konservatyviais metodais: odontologo taikomais fluoro tirpalais ir geliais, paciento naudojama fluoro ar hidroksiapatito dantų pasta ir (arba) skalavimo skysčiu.

    Fluoras atkuria mineralus, kuriuos emalis prarado dėl rūgščių poveikio. Dėl fluoro poveikio emalis remineralizuojasi (mineralai atsikuria), ir danties kariesas stabilizuojamas.

    Šiais atvejais dažnai klausiate, ar dantų emalis atauga. Buitiškai kalbant, galima sakyti, kad dėl fluoro poveikio dantų emalis atauga: atsikuria rūgščių pažeistas emalio paviršius, sugrįžta danties apsauginė funkcija.

    Šis gydymo būdas netinka, kai kariesas prasiskverbė pro emalį ir pasiekė dentiną. Dentinas – tai kaulinis danties audinys, kurį iš išorės saugo emalis.

  • Karieso gydymas „Icon“ sistema be gręžimo: pažengusio pirminio ėduonies stabdymas ir šalinimas. Šis gydymas yra veiksmingas, kai kariesas yra pažeidęs emalį ir viršutinį dentino sluoksnį.

    Karieso gydymas „Icon“ sistema atliekamas tepant specialias medžiagas, sutvirtinančias mineralus praradusį danties emalį. Abiem šiais būdais netaikomas gręžimas, dantų audiniai išlieka sveiki.

  • Dantų plombavimas. Kai emalio ir dentino pažeidimai yra sąlyginai nedideli, nėra apėmę viso danties ar aplinkinių audinių, susiformuoja vidutinis ėduonis. Jis gydomas pažeistų audinių šalinimu, kariozinės ertmės valymu ir plomba. Priklausomai nuo pažeidimų dydžio, gydymui taikoma maža, vidutinė arba didelė plomba.

  • Dantų kanalų gydymas: reikalingas, kai danties kariesas pasiekia pulpą. Šį gydymą mikroskopu atlieka gydytojas odontologas – endodontologas. Endodontinis gydymas padeda išsaugoti dantų šaknis.

  • Danties rovimas: būtinas, kai stipriai išplitęs kariesas pažeidžia dantį taip, jog jis tapo nepagydomas.

  • Danties restauracija: danties vainikėlis, kai pavyksta išsaugoti danties šaknį, arba danties implantas, kai dantis yra pašalintas su šaknimi.

Karieso gydymas: kaina

Procedūros, kurią sudaro karieso gydymas, kaina priklauso nuo karieso pažeidimų apimties.

Ką kalba mūsų pacientai?

Jau 30 metų džiuginame puikiais rezultatais!

Geras aptarnavimas, o atliekamų darbų kokybė tiesiog pasaka. Didelis rūpestis pacientu, ir pirma galvojama apie jo interesus. Tvarkant kariesą atskiras ačiū gydytojai Irenai už gebėjimą puikiai jausti, kiek pacientas dar gali kentėti. Tai nereiškia, kad neskaudės tvarkant. Būtų žymiai blogiau, jei nebegali kentėti, o gydytojas toliau be pertraukos šalina pažeistą sritį.

I.

Labai ačiū už nuoširdų priėmimą, profesionalią ir greitą pagalbą, už patarimus.

A.

Ačiū už plačią šypseną ir pozityvų aptarnavimą! Puikiai praleidau laiką.

E.

Dažniausiai klausiate

Finansavimo būdai

Dantų gydymui galite pasitelkti vieną iš trijų finansavimo būdų: medlizingą, sveikatos draudimą ar TLK kompensaciją.

Registruokitės vizitui

Rezultatų nerasta