Registracija:
Protinio danties rovimas yra chirurginė odontologinė procedūra. Jos metu pašalinami vienas ar keli krūminiai dantys, kurie yra paskutinieji viršutinėje arba apatinėje dantų eilėse.
Dažniausiai burnos, dantų ir dantenų ligos kyla dėl maisto likučių ir bakterijų, kurios kaupiasi aplink protinio danties paviršių. Protiniai dantys yra išdygę giliausiame žandikaulio kampe, juos sunku pasiekti dantų šepetėliu ir gerai išvalyti. Aplink juos formuojasi apnašos ir jų sankaupos, protiniai dantys gali tapti infekcijos židiniu.
Apie šias ligas išduoda įvairūs simptomai: minkštųjų audinių skausmas, dantenų patinimas, staigus veido tinimas, diskomfortas ryjant. Pirmiausiai gydoma nechirurginiais metodais. Kai jie yra neveiksmingi, atliekamas protinio danties rovimas.
Dažniausiai protinių dantų paviršiai gerai nuvalomi tik tuomet, kai atliekama profesionali burnos higiena. Gera asmeninė burnos higiena ir reguliariai atliekama profesionali burnos higiena apsaugo nuo operacijos, kurią sudaro protinių dantų rovimas.
Visų protinių dantų rovimas – atsakingas sprendimas. Jį burnos chirurgas priima įvertinęs visas indikacijas paciento burnos ertmėje. Dažniausiai visi protiniai dantys yra šalinami tuomet, kai tampa infekcijos židiniais ir kelia riziką greta esantiems dantims. Taip pat – kai protinių dantų dygimas deformuoja sąkandį, iškrypsta kiti dantys, ir planuojamas ortodontinis gydymas.
Visų protinių dantų rovimas gali būti atliktas vienos operacijos metu arba gydymą išskaidžius etapais. Sprendimas priklauso nuo paciento bendros sveikatos būklės ir jo burnos ertmės būklės.
Tais atvejais, kai visų protinių dantų rovimas atliekamas vienu metu, gali būti operuojama su sedacija. Pacientai šį gydymą vadina protinių dantų rovimas su narkoze.
Deformuojasi sąkandis
Iškrypsta ir susigrūda kiti dantys
Traumuojama skruosto gleivinė
Nutirpsta gretimų krūminių dantų šaknys
Kyla smilkininio apatinio žandikaulio sąnario problemų
Danties ėduonis
Gingivitas, periodontitas ir kitos dantenų ligos
Perikoronitas (minkštųjų audinių, esančių aplink nevisiškai išdygusį dantį, uždegimas)
Protinio danties pūlinys (danties abscesas)
Pūlinys ant dantenų
Cistos ir gerybiniai dariniai (retai)
Protiniai dantys yra dažniausiai šalinami krūminiai dantys. Jie yra paskutiniai viršutiniame ir apatiniame dantų lankuose. Krūminio danties rovimas atliekamas dėl tų pačių priežasčių, kaip ir protinio danties rovimas.
Protinio danties rovimas nereikalingas, jei protinis dantis išdygsta taisyklingai ir tinkamoje vietoje. Net ir tais atvejais, kai protinis dantis išdygsta suspaustas, jo šalinti nereikia, jei jis nekelia problemų burnos ertmėje. Nėra įrodyta, jog suspausto protinio danties rovimas pacientui būtų naudingas.
Kai dėl suspausto, netaisyklingai ar nevisiškai išdygusio danties kyla dantų ar dantenų uždegimas, dauguma jų yra sugydoma taikant nechirurginį gydymą.
Protinio danties rovimas – rimta chirurginė operacija. Ji atliekama tik esant svarbioms indikacijoms. Kiekvienu atveju gydytojas odontologas ar burnos chirurgas vertina visą burnos būklę, ir tik tuomet priima sprendimą dėl chirurginio gydymo.
Retinuotas dantis – tai visiškai susiformavęs, bet neišdygęs arba ne visai išdygęs dantis. Dažnai retinuotas dantis susiformuoja aštuntojo danties pozicijoje (trečiojo krūminio danties pozicijoje). Aštuntų dantų rovimas – tai protinių dantų, esančių aštuntojoje danties pozicijoje, rovimas.
Protiniai dantys ima dygti tuomet, kai visas dantų lankas ir sąkandis yra susiformavęs. Dėl vietos stokos jie ima dygti netaisyklingos formos ar krypties, dygsta suspausti arba užstringa ir visai neišdygsta. Taip dantų lanke susiformuoja vienas protinis retinuotas dantis arba keli retinuoti dantys.
Jie gali sukelti įvairias burnos ertmės ligas (dantų ėduonis, dantenų uždegimas) ar sąkandžio problemų. Dėl šių priežasčių retinuoto danties rovimas yra dažnai atliekama chirurginė procedūra.
Jei protiniai dantys neišdygsta, tai nereiškia, kad žmogus jų neturi. Paprastai protiniai dantys susiformuoja visiems (statistiškai – devyniems žmonėms iš dešimties), tik ne visiems jie pasirodo dantų lanke. Tais atvejais, kai protiniai dantys neišdygsta, jie matomi tik rentgeno nuotraukose.
Dygstant protiniams dantims, gali kilti gana intensyvus minkštųjų audinių (dantenų) skausmas. Pacientai jį įvardija kaip protinio danties skausmas.
Jei protinių dantų dygimas sukelia stiprų dantenų skausmą, būtina pasirodyti odontologui ar burnos chirurgui. Burnos chirurgas įspėja, kad tokiu atveju negalima delsti.
Stiprus protinio danties skausmas yra svarbus simptomas, dėl kurio reikia iš karto registruotis vizitui, per kurį būtų suteikta skubi odontologo pagalba.
Negalima delsti ir tuomet, kai, atsiradus diskomfortui, kurį sukelia dygstantis protinis dantis, skausmas yra lydimas kitų simptomų: aukštos temperatūros ar kitų negalavimų.
Burnos chirurgas priežastį, dėl kurios kyla protinio danties skausmas, ir diagnozę nustato atlikęs dantų rentgeno nuotrauką ir bendrą apžiūrą. Pagal tai nustatoma protinio danties pozicija, dygimo kryptis, suteikiama skubi odontologo pagalba ir paskiriamas tolesnis gydymas.
Po protinio danties rovimo skiriame ypatingą dėmesį kontroliniam pacientų būklės stebėjimui. Telefonu susisiekiame su kiekvienu pacientu, aptariame jo būklę, suteikiame rekomendacijų ir, jeigu reikia, kviečiame pacientą kontroliniam vizitui. Taip valdome komplikacijos po protinio danties rovimo riziką.
Po operacijos pacientą išlydime su reikalingų medikamentų paketu, kurį sudaro: vaistai nuo skausmo, vaistai nuo uždegimo, pooperacinis skalavimo skystis, pooperacinis dantų šepetėlis. Esant poreikiui, žandikaulio chirurgas išduoda nedarbingumo pažymėjimą (dėl jo nereikia atskirai kreiptis į šeimos gydytoją).
Gydymą, kurį sudaro protinių dantų rovimas ir pooperacinė priežiūra, suteikia didžiulę patirtį turinti burnos chirurgijos komanda: žandikaulio chirurgas, gydytoja anesteziologas – reanimatologas, gydytojo odontologo padėjėja.
Nedelsdami suteikiame reikiamą pagalbą, jei kyla komplikacijų, kurias dažniausiai lemia bendra organizmo būklė. Šiais atvejais gydymo, kurį sudaro protinio danties rovimas, kaina nesikeičia.
Protinių dantų rovimas, kaip ir bet kuri kita chirurginė intervencija, gali turėti komplikacijų. Svarbiausia, jog per operaciją ir po jos bakterijos nepatektų į žmogaus kraujotaką. Aukštesnę komplikacijų riziką patiria žmonės, kurių imuninė sistema yra silpnesnė, ir sergantieji širdies ar kepenų ligomis. Būtina šia informacija pasidalyti su burnos chirurgu.
Neturint gretutinių ligų, dažniausiai pasitaikančios komplikacijos po protinio danties rovimo – tai ilgai trunkantis gijimas ir danties alveolės uždegimas (alveolitas). Abiem atvejais svarbu iš karto kreiptis į odontologą.
Labai retai pasitaikančios komplikacijos po danties rovimo – nedideli nervinių audinių pažeidimai, kurie yra laikini ir ilgainiui atsistato.
Šiais atvejais būtina kreiptis pagalbos, kurią dažniausiai suteikia burnos chirurgas:
Komplikacijos po protinio danties rovimo rizika mažesnė, jei laikomasi rekomendacijų:
Po protinio danties rovimo jaučiami keli įprasti pooperaciniai simptomai:
Pacientų klausimas – kiek laiko skauda po danties rovimo – yra svarbus, nes skausmo pobūdis ir trukmė padeda atpažinti komplikaciją. Jei skausmas po protinio danties rovimo po dviejų parų pradeda silpti, neūmėja, nestiprėja naktį, yra numalšinamas vaistais nuo skausmo, pacientui nerimauti nereikia. Tai įprasta pooperacinė būklė.
Jei skausmas po protinio danties rovimo nepraeina ir ūmėja, reikia nedelsiant susisiekti su odontologu. Skausmas po danties rovimo gali ūmėti praėjus 4 valandoms arba 2 – 4 paroms po operacijos. Skausmas po danties rovimo gali būti lydimas papildomų simptomų – aukštos temperatūros ar šaltkrėčio, stipraus patinimo danties rovimo vietoje, pūlinio susiformavimo, skausmo ryjant ar prasižiojant. Visais išvardytais atvejais būtina nedelsiant kreiptis į odontologą.
Lygiai taip pat dera reaguoti į skruosto tinimą. Lengvas skruosto tinimas – įprasta pooperacinė būklė. Tačiau jei žando patinimas po protinio danties rovimo yra stiprus (po protinio danties rovimo ištino žandas), būtina nedelsiant kreiptis į odontologą.
Dažnai protinio danties rovimas yra visiškai sklandus ir nesukelia jokių komplikacijų. Komplikacijos po protinio danties rovimo ir jų rizika yra sunkiai prognozuojama. Dažniausios komplikacijos po protinio danties rovimo – alveolitas, kuris, pritaikius tinkamą gydymą, praeina per 10 – 15 parų.
Protinio danties rovimas ir šio gydymo sėkmė priklauso nuo bendros organizmo būklės, protinio danties vietos ir burnos chirurgo profesionalumo.
Kasdienei priežiūrai po protinio danties rovimo skiriame specialų priešuždegiminį skalavimo skystį „IsoDent Paro“. Jis skatina burnos audinių regeneraciją, mažina dantenų uždegimą ir jo riziką.
Šis Suomijoje gaminamas produktas yra sukurtas pagal patentuotą formulę, jo veiksmingumą įrodė moksliniai tyrimai. Kasdien naudojant priešuždegiminį skalavimo skystį, jis tiesiogiai veikia uždegimo kilmės priežastį. Dantenų uždegimas yra gydomas natūraliu būdu, stiprinant organizmo apsaugos mechanizmą.
Medicinos gydytoja, burnos, veido ir žandikaulių chirurgė
Klinikos įkūrėja, gydytoja odontologė – periodontologė
Gydytojas odontologas, burnos chirurgas
Gydytoja anesteziologė – reanimatologė
Burnos higienistė, gydytojo odontologo padėjėja
Mūsų klinikoje atliekamos chirurginės operacijos, kurią sudaro protinių dantų rovimas, atsiliepimai:
Nuostabios gydytojos. Atsargiai viską daro. Nebaisu ateiti, nors žinai, kaip gali skaudėti. Atsižvelgia į visus tavo poreikius, tik kalbėk ir papasakos viską. Labai malonu, pirmą kartą tokios geros patirtys pas dantistus.
Po apsilankymo šioje klinikoje dingo baimė lankytis pas odontologą. Aptarnavimas nerealiai malonus, personalas labai draugiškas ir paslaugus, suteikia visą informaciją be jokių išvedžiojimų. Rekomenduoju šimtu dešimt procentų visiems, kuriems reikia odontologų paslaugų.
Pati geriausia klinika, o taip pat ypač profesionalūs gydytojai, chirurgai, personalas. Ačiū jiems jau 23 metai.
Pacientė kreipėsi dėl ryškių priekinių dantų nudilimų ir nedidelės jų korekcijos. Paaiškėjo, kad nudilimų priežastis – netaisyklingas sąkandis. Pritaikytas kompleksinis gydymas 3 etapais, į kuriuos įsitraukė 6 odontologai.
2. Dantų tiesinimas (breketai)
3. Dantų estetika
Kompleksinis dantų gydymas apėmė:
Pacientės lūkestis – skausmo šalinimas ir estetikos atkūrimas. Sprendimas – kompleksinis funkcinis ir estetinis gydymas tam, kad atkurta šypsena tarnautų ilgam.
Labai džiaugiamės, kad pacientės ir mūsų požiūriai sutapo – siekti ne kuo baltesnės, bet sveikos ir natūraliai gražios šypsenos.
Šypsenos funkcija ir estetika kentėjo dėl netaisyklingo sąkandžio. Ši kertinė priežastis turėjo šalutinių pasekmių:
Kompleksinį gydymą suteikė 7 specialistai:
Belieka palaikyti tinkamą kasdienę dantų priežiūrą, kad šypsena tarnautų dešimtmečiams.
Estetikos atkūrimas – trečias gydymo etapas:
6 specialistų komandinis darbas ir 3 etapų kelionė iki sveikos šypsenos. Atliktas būtinas gydymas (dideliems tarpams, rotacijai, per žemai prisisegusiam lūpos pasaitėliui), sugrąžinta dantų estetika.
Bendradarbiavimo ir komandinio darbo pavyzdys:
Beveik visų dantų gydymas ir restauracija. Nuoseklus gydymo planas sudarytas per nuotolį. Visi dantys atkurti pacientei trumpam sugrįžus iš užsienio per 1 mėnesį: 17 vizitų ir 5 gydytojai.
Chirurginės operacijos, kurią sudaro protinio danties rovimas, kaina priklauso nuo operacijos sudėtingumo.
Protinio danties rovimas gali būti atliekamas su sedacija (pacientų vadinama narkoze). Chirurginės operacijos, kurią sudaro protinių dantų rovimas su narkoze, kaina yra nuo 250 eurų (kai gydymas su sedacija trunka vieną valandą).
Protiniai dantys yra vadinamoji rudimentinė liekana. Keturi protiniai dantys turėtų išdygti po vieną kiekvienoje viršutinio ir apatinio žandikaulių pusėje. Jei išdygsta visi, tuomet vietoj 28 nuolatinių dantų žmogus turi 32.
Ankstesnėje žmogaus evoliucijoje protiniai dantys suteikė papildomą kramtymo atramą. Vėliau, pakitus maisto racionui ir mitybos įpročiams, jie nebeteko pirminės funkcijos, žandikaulis siaurėjo. Todėl dažnai protiniai dantys išdygsta ne visi arba visai neišdygsta.
Protinių dantų dygimas prasideda vėlyvoje paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Dažniausiai jie dantų lanke pasirodo nuo 15 iki 24 metų. Dėl šiam amžiaus tarpsniui būdingos intelektinės brandos šie dantys buvo pavadinti protiniais.
Protinių dantų dygimas yra taisyklingas tuomet, kai jie turi pakankamai vietos. Jos atsiranda, kai apatinis ir viršutinis žandikauliai yra pakankamai išsivystę. Iš dalies tai priklauso nuo vaikystės ir paauglystės laikotarpiu vartojamo maisto. Trūkstant kieto maisto, žandikauliai nesivysto.
Kūdikystėje ir vaikystėje taikyti mitybos įpročiai turi tiesioginės įtakos tam, kad protinių dantų dygimas vyktų sklandžiai. Dėl šių priežasčių tėvams rekomenduojama pasirūpinti graužtukais ir kramtukais vaiko kūdikio amžiuje. Vėlesniais etapais – įtraukti daugiau kieto maisto: traškių vaisių ir daržovių, grūdėtos duonos, mėsos.
Reikiamą prevenciją suteikia protinio danties dygimo diagnostika paauglystėje. Sulaukus 16 metų, rekomenduojama pasirūpinti panoramine rentgeno nuotrauka. Ji parodo, ar protinio danties užuomazgos susiformavo, ir ko galima tikėtis ateityje.
Protiniai dantys išdygsta vėliau nei kiti nuolatiniai dantys, todėl jiems dažnai pritrūksta vietos. Tai deformuoja sąkandį, kelia skausmą ar uždegimą. Tokiais atvejais protiniai dantys yra pašalinami.
Jauname amžiuje atrodo, kad visi dantys tarnaus iki senatvės, tačiau tai – išimtis iš taisyklės. Daug dažniau pasitaiko scenarijus, kai nuosavų dantų vyresniame amžiuje lieka vis mažiau. Todėl labai svarbu išsaugoti nuosavus dantis, jei jie nesukelia medicininių kontraindikacijų.
Protiniai dantys teikia šių privalumų:
Protinio danties rovimas turi būti pagrįstas, o jį lemia daugybė bendros burnos būklės veiksnių.
Rodoma 9 iš
Rezultatų nerasta