Protinio danties rovimas Kaune | gerasodontologas.lt
review

Protinio danties rovimas

Protinio danties rovimas yra chirurginė odontologinė procedūra. Jos metu pašalinami vienas ar keli krūminiai dantys, kurie yra paskutinieji viršutinėje ir apatinėje dantų eilėse. Protiniai dantys išdygsta vėliau nei kiti nuolatiniai dantys, todėl jiems dažnai pritrūksta vietos. Tai deformuoja sąkandį, kelia skausmą ar uždegimą. Tokiais atvejais protiniai dantys yra pašalinami.

Protinio danties rovimas
visiškai skaitmenizuotoje odontologijos klinikoje Kaune

Mūsų odontologijos klinikoje Kaune protinių dantų rovimas atliekamas pasitelkiant skaitmenines technologijas ir patyrusius gydytojus.

Priimant sprendimą dėl šios chirurginės intervencijos ir ją atliekant, sėkmingą rezultatą lemia gydytojo patirtis ir profesionalumas. Bet kurio danties rovimui reikia pagrįstų priežasčių. Tai galioja ir protinio danties operacijai, po kurios gijimas gali būti sudėtingesnis. Protinis dantis šalinamas chirurginiu būdu po to, kai buvo pritaikytas nechirurginis gydymas ir jis nebuvo neveiksmingas.

Mūsų klinikoje gydymą, kurį sudaro protinių dantų rovimas ir pooperacinė priežiūra, suteikia didžiulę patirtį turinčios bendrosios praktikos gydytojos odontologės ir burnos chirurgė. Jautriems žmonėms, kurie baiminasi gydymo, šios procedūros atliekamos sedacijoje, prižiūrint gydytojai anesteziologei reanimatologei.

„Geras odontologas“ yra pirmoji Kaune visiškai skaitmenizuota odontologijos klinika. Joje skaitmeninės technologijos yra naudojamos kiekviename dantų gydymo etape. Skaitmenizuoti procesai leidžia lengviau diagnozuoti ir prognozuoti protinio danties traukimą, kitų burnos ligų ir dantų gydymą.

Kodėl protiniai dantys dygsta netaisyklingai?

Protiniai dantys yra vadinamoji rudimentinė liekana. Keturi protiniai dantys turėtų išdygti po vieną kiekvienoje viršutinio ir apatinio žandikaulių pusėje. Jei išdygsta visi rovimas, tuomet vietoj 28 nuolatinių dantų žmogus turi 32.

Ankstesnėje žmogaus evoliucijoje protiniai dantys suteikė papildomą kramtymo atramą. Vėliau, pakitus žmogaus maisto racionui ir mitybos įpročiams, jie nebeteko pirminės funkcijos, žandikaulis siaurėjo. Todėl dažnai protiniai dantys išdygsta ne visi arba visai neišdygsta.

Protiniai dantys pradeda dygti vėlyvoje paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Dažniausiai jie dantų lanke pasirodo nuo 15 iki 24 metų. Dėl šiam amžiaus tarpsniui būdingos intelektinės brandos šie dantys buvo pavadinti protiniais.

Nereikia nerimauti, jei protiniai dantys neišdygsta, ir tai nereiškia, kad žmogus jų neturi. Paprastai protiniai dantys susiformuoja visiems (statistiškai – devyniems žmonėms iš dešimties), tik ne visiems jie pasirodo dantų lanke. Tais atvejais, kai protiniai dantys neišdygsta, jie matomi tik rentgeno nuotraukose.

Kadangi protiniai dantys ima dygti tuomet, kai visas dantų lankas ir sąkandis yra susiformavęs, jie gali sukelti odontologines ligas ar sąkandžio problemas. Dėl vietos stokos jie ima dygti netaisyklingos formos ar krypties, dygsta suspausti arba užstringa ir visai neišdygsta. Dėl šių priežasčių protinių dantų operacija yra viena dažniausiai atliekamų chirurginių procedūrų.

Ką daryti, kad protiniai dantys dygtų taisyklingai?

Protiniai dantys taisyklingai dygsta tuomet, kai jiems yra pakankamai vietos. Jos atsiranda tuomet, kai apatinis ir viršutinis žandikauliai yra pakankamai išsivystę. Iš dalies tai priklauso nuo vaikystės ir paauglystės laikotarpiu vartojamo maisto. Trūkstant kieto maisto, žandikauliai nesivysto.

Tad kūdikystėje ir vaikystėje taikyti mitybos įpročiai turi tiesioginės įtakos sklandžiam protinių dantų dygimui. Dėl šių priežasčių tėveliams rekomenduojama pasirūpinti graužtukais ir kramtukais vaiko kūdikio amžiuje, o vėlesniais etapais įtraukti daugiau kieto maisto (traškių vaisių ir daržovių, grūdėtos duonos, mėsos).

Reikiamą prevenciją suteikia ir protinio danties dygimo diagnostika paauglystėje. Sulaukus 16 metų, rekomenduojama pasidaryti panoraminę rentgeno nuotrauką, kuri parodytų, ar protinio danties užuomazgos susiformavo, ir ko galima tikėtis ateityje.

Kada reikia kreiptis į gydytoją odontologą?

Gydytojui odontologui būtina pasirodyti, jei dygstantis protinis dantis sukelia stiprų dantenų skausmą. Nereikia laukti kitų simptomų – kylančios temperatūros ar kitų negalavimų – tam, kad užsiregistruoti vizitui pas gydytoją.

Stiprus skausmas yra pakankamai reikšmingas simptomas, dėl kurio verta nedelsti. Kaip ir kitais dantų skausmo atvejais, geriau kreiptis pas gydytoją nedelsiant nei vėliau sulaukti nereikalingų ir skausmingų komplikacijų.

Gydytojas odontologas diagnozę nustato atlikdamas bendrą dantų būklės apžiūrą ir skaitmeninę rentgeno nuotrauką. Įvertinęs rentgeno nuotrauką, gydytojas nustato protinio danties poziciją, dygimo kryptį ir paskiria reikalingą gydymą.

Kada reikia rauti protinį dantį?

Jei protinis dantis išdygsta taisyklingai ir tinkamoje vietoje, jo šalinti nereikia. Net ir tais atvejais, kai protinis dantis išdygsta suspaustas, jo šalinti nereikia, jei jis nekelia papildomų problemų. Nėra įrodyta, jog tokiais atvejais suspausto protinio danties rovimas pacientui būtų naudingas.

Kai suspaustas, netaisyklingai ar nevisiškai išdygęs dantis sukelia odontologines ligas, dauguma jų yra įveikiamos taikant tinkamą nechirurginį gydymą. Dažniausiai šios ligos kyla dėl maisto likučių ir bakterijų, kurios kaupiasi aplink netaisyklingai ar nevisiškai išdygusio protinio danties paviršių.

Jis sunkiau pasiekiamas valant dantis, ir dažnu atveju protinių dantų paviršiai yra gerai nuvalomi tik atliekant profesionalią burnos higieną. Besiformuojančios apnašos ilgainiui sukelia burnos ertmės ir dantų ligas, tarp kurių:

  • Danties ėduonis;
  • Gingivitas, periodontitas ir kitos dantenų ligos;
  • Perikoronitas (aplink nevisiškai išdygusį dantį esančių minkštųjų audinių uždegimas);
  • Protinio danties pūlinys (danties abscesas);
  • Minkštųjų audinių pūlinys;
  • Cistos ir gerybiniai dariniai (retai).

Šios odontologinės ligos pasireiškia minkštųjų audinių skausmu, dantenų ar veido dalies patinimu, diskomfortu ryjant. Pirmiausiai yra taikomi nechirurginiai gydymo metodai. Tik tuomet, kai jie yra neveiksmingi, protinis dantis yra šalinamas.

Protinio danties rovimas yra reikalingas ir tuomet, kai dėl šio danties ar jo dygimo:

  • Iškrypsta ir susigrūda kiti dantys, deformuojasi sąkandis;
  • Nutirpsta gretimų krūminių dantų šaknys;
  • Viršutiniais protiniais dantimis traumuojama skruosto gleivinė;
  • Kyla smilkininio apatinio žandikaulio sąnario problemos.

Protinio danties šalinimas – rimta chirurginė operacija, kuri atliekama tik esant įvardytoms indikacijoms. Kiekvienu atveju gydytojas odontologas ar burnos chirurgas vertina visą burnos būklę, ir tik tuomet priima sprendimą dėl chirurginio gydymo.

Kaip atliekamas protinio danties rovimas?

Gydymą, kurį sudaro protinio danties rovimas ir pooperacinė priežiūra, mūsų odontologijos klinikoje atlieka didžiulę patirtį turinčios gydytojos: medicinos gydytoja, gydytoja odontologė – burnos chirurgė Indrė Zykutė – Bružienė ir gydytoja odontologė – periodontologė Irena Zykuvienė.

Protinio danties rovimo seka:

  • Drauge su pacientu aptariama gydymo eiga;
  • Atliekamas nuskausminimas (vietinė nejautra ar sedacija);
  • Chirurginiais instrumentais atliekamas gleivinės pjūvis ir atidengiamas nevisiškai išdygęs dantis, kuris gali būti šalinamas fragmentais;
  • Išvalomi dėl lėtinio uždegimo pakitę audiniai ir gleivinė;
  • Atliekama žaizdos dezinfekcija;
  • Jei lieka didesnė žaizda, ji užsiuvama tirpiais chirurginiais siūlais;
  • Po protinio danties rovimo danties kišenėje susiformuoja kraujo krešulys, pacientui duodamas sukąsti tvarstis;
  • Suteikiama būtina pooperacinė pagalba: danties rovimo vieta šaldoma sauso ledo paketu, suteikiama visa informacija apie burnos ertmės priežiūrą, išrašomi nuskausminamieji vaistai.

Protinio danties rovimas trunka nuo kelių iki 20 minučių, tačiau dažnai pasitaiko ir ilgesnių operacijų. Pašalinus protinį dantį, operacijos vietoje (burnoje ir skruosto išorėje) gali būti jaučiamas patinimas ir nemalonus pojūtis. Retkarčiais gali pasirodyti kraujosrūvos. Paprastai nemalonūs pojūčiai trunka iki 3 dienų, retais atvejais – iki 2 savaičių.

Kada protinio danties rovimas atliekamas sedacijoje?

Paprastai protinio danties rovimas atliekamas vietinėje nejautroje. Kai protinio danties rovimas yra sudėtingas ar žmogus jaučia stiprią baimę, ši procedūra gali būti atliekama sedacijoje.

Sedacija – tai sąmonės slopinimas medikamentiniu būdu, kai žmogus išlieka dalinai sąmoningas, tačiau giliai atsipalaidavęs ir neįsitempęs. Sedacijos būsena primena lengvą mieguistumą. Žmogus nejaučia jokio skausmo ir baimės, tačiau dėl dalinio sąmoningumo gali reaguoti į aplinką. Pagrindinis sedacijos privalumas yra tai, jog nerimą ar baimę patiriantis žmogus gali visiškai atsipalaiduoti ir greitai grįžti į įprastinę būseną.

Mūsų klinikoje chirurginės procedūros sedacijoje atliekamos prižiūrint gydytojai anesteziologei reanimatologei Nataljai Rudnikevič.

Kaip išvengti komplikacijų po protinio danties rovimo?

Protinio danties operacija, kaip ir bet kuri kita chirurginė intervencija, gali turėti komplikacijų. Svarbiausia, jog per operaciją ir po jos bakterijos nepatektų į žmogaus kraujotaką. Tokia rizika yra aukštesnė sergant širdies ar kepenų ligomis, turint silpnesnę imuninę sistemą. Būtina šia informacija pasidalyti su protinio danties rovimą atliekančiu gydytoju odontologu ar burnos chirurgu.

Neturint gretutinių ligų, po protinio danties rovimo dažniausiai pasitaikančios komplikacijos – uždegimas ir ilgai trunkantis gijimas. Pasitaiko, kad po rovimo neužkraujavusi danties kišenė sukelia nemalonų burnos kvapą. Labai retai pasitaiko nedidelių nervinių audinių pažeidimų, kurie yra laikini ir ilgainiui atsistato.

Komplikacijų rizika mažesnė, jei laikomasi rekomendacijų:

  • Viso gijimo laikotarpiu nerūkoma (rūkymas stabdo gijimo procesą);
  • 1 – 2 dienas apribojama intensyvi fizinė veikla, skiriama laiko poilsiui;
  • Pirmąsias 24 valandas ar ilgiau (pagal gydytojo rekomendaciją) po procedūros nenaudojamas burnos skalavimo skystis, nes taip išplaunamas susiformavęs kraujo krešulys;
  • Pirmąsias 24 valandas negeriami skysčiai per šiaudelį;
  • Vartojami gydytojo paskirti nuskausminamieji vaistai;
  • Danties rovimo vietoje paliktas tvarstis laikomas tvirtai, bet atsargiai sukandus 30 minučių po procedūros;
  • Laikomasi geros dantų higienos: valomi dantys, tarpdančiai ir liežuvis, stengiantis nepažeisti protinio danties rovimo vietos. Gera burnos higiena užkerta kelią galimai infekcijai.

Įprasta, kad po protinio danties rovimo kelias dienas bus jaučiamas silpnas dilgčiojantis skausmas ir lengvas skruosto patinimas. Gali būti, kad protinio danties rovimas bus visiškai sklandus ir nesukels jokių komplikacijų. Tai priklauso nuo bendros organizmo būklės, protinio danties vietos ir gydytojo profesionalumo.

Registruokitės dabar

Protinio danties rovimui pažangioje odontologijos klinikoje! Jei jus domina gydymo dantų tiesinimas skaidriomis kapomis kaina ir artimiausias vizito laikas, susisiekite su mumis:

D.U.K.

  • Kodėl svarbu išsaugoti protinį dantį?

    Jauname amžiuje atrodo, kad visi dantys tarnaus iki senatvės, tačiau tai – išimtis iš taisyklės. Daug dažniau pasitaiko scenarijus, kai nuosavų dantų vyresniame amžiuje lieka vis mažiau. Todėl labai svarbu išsaugoti kuo daugiau nuosavų dantų, jei jie nesukelia medicininių kontraindikacijų.

    Protinių dantų teikiami privalumai:

    • Taisyklingai sudygę protiniai dantys perima šiek tiek kramtymo krūvio ir taip tausoja aplinkinius krūminius dantis;
    • Protiniai dantys gali atstoti kitus krūminius dantis, kurie pirmieji pradeda gesti ir kelia didžiausią riziką jų netekti;
    • Vėlesniame amžiuje nelikus kitų dantų, jie gali virsti atrama protezui.

    Tad sprendimas šalinti protinį dantį turi būti pagrįstas, o jį lemia daugybė bendros burnos būklės veiksnių.

  • Panašios paslaugos

    ODONTOLOGIJOS KLINIKOS KAUNE „GERAS ODONTOLOGAS“ ADRESAS

    Darbo laikas:
    I-V 8.00 – 20.00
    VI 9.00 – 15.00 kas antrą šeštadienį
    Tel.: +370 37 797 668 Mob.: + 370 682 10405 Irenos Zykuvienės odontologijos ir implantologijos klinika „Geras odontologas“ J. Basanavičiaus al. 54,
    LT – 50209 Kaunas