Profesionali burnos higiena odontologijos klinikoje Kaune
Burnos higienos svarbą įvertiname tuomet, kai susiduriame su rimtomis burnos ertmės ligomis. Jų išvengti galime tik tinkamai rūpindamiesi dantų priežiūra namuose ir reguliariai atlikdami profesionalią burnos higieną. Kai profesionalią burnos higieną atliekame kartą į pusmetį, užkertame kelią ėduoniui, burnos ligų komplikacijoms ir dantų praradimui.
Profesionali burnos higiena yra:
- Nepakeičiama apsauga nuo dantų ir dantenų ligų;
- Gali būti pirmoji ir maloni vaiko pažintis su tinkama dantų priežiūra;
- Gali būti geriausia tinkamų dantų priežiūros įgūdžių formavimo priemone suaugusiesiems;
- Privalomas gydymas turint dantenų uždegimą (periodontitą);
- Vienas iš pirmųjų gydymo etapų atliekant dantų balinimą, estetinį plombavimą, estetinį protezavimą, dantų implantaciją ar kitą gydymą.
Burnos higiena – reguliariai atliekama procedūra
Profesionalios burnos higienos poreikis ir dažnis priklauso nuo individualios burnos sveikatos. Vidutiniškai ši procedūra rekomenduojama 1 kartą per pusmetį. Tačiau sergant dantenų ligomis ar turint didesnį polinkį dantų apnašų kaupimuisi, burnos higiena gali būti kartojama kas 3 mėnesius.
Profesionalios burnos higienos metu:
- Nuvalomos minkštosios ir kietosios dantų apnašos;
- Ultargarsiniu skaleriu ir instrumentais atliekamas dantų akmenų šalinimas;
- Oro abrazijos būdu nuvalomos pigmentinės dėmės, susidarančios nuo kavos, arbatos ar rūkymo;
- Nupoliruojami dantų ir plombų paviršiai;
- Specialiomis priemonėmis sustiprinami jautrūs dantys ir jų kakleliai, į uždegimą linkusios dantenos;
- Suteikiamos burnos priežiūros rekomendacijos, apmokoma reikalingų įgūdžių;
- Paskiriamos specialios priežiūros priemonės.
Po profesionalios burnos higienos rekomenduojama nevalgyti ir negerti dažančių gėrimų ne trumpiau nei 2 val.
Profesionali burnos higiena palaiko gerą burnos sveikatą
Pasaulio odontologų federacijos (FDI) teigimu, burnos sveikata apima galvos, veido ir burnos ertmės būklę. Burnos sveikata yra laikoma gera tuomet, kai galime kalbėti, šypsotis, ragauti, kramtyti ir veido išraiškomis perteikti emocijas be skausmo.
Burnos ertmės ir dantų sveikata paliečia visus gyvenimo aspektus – nuo pasitikėjimo savimi iki asmeninių santykių palaikymo. Neprižiūrimos burnos ligos sukelia skausmą, nerimą, ūmų ar lėtinį uždegimą, sutrikdo mitybą, miegą, tarpusavio santykius, darbo, mokslo ir gyvenimo kokybę.
Kaip pasitikrinti, ar burnos sveikata yra gera? Pasaulio odontologų federacija tyrinėjo ir nustatė šiuos objektyvius kriterijus:
- Vaikai turi turėti 20 pieninių dantų;
- Sveiki suaugę žmonės turi turėti 32 dantis ir nė vieno dantų ėduonies;
- Senjorai privalo turėti bent 20 natūralių dantų.
Tad svarbiausias burnos sveikatos kriterijus – sveikų dantų išlaikymas skirtingais gyvenimo tarpsniais. Šis iššūkis įveikiamas tik užsiimant tinkama prevencija, kurioje svarbų vaidmenį atlieka reguliari profesionali burnos higiena.
Gerą burnos sveikatą būtina palaikyti visą gyvenimą
Žmogaus burnos sveikata formuojasi dar prenatalinėje stadijoje. Vaisiaus dantų emalio formavimasis priklauso nuo mamos burnos sveikatos ir jos mitybos raciono. Jei jie prasti, gali būti sutrikdyti pirmieji dantų emalio vystymosi etapai. Dėl šių priežasčių ankstyvame vaiko amžiuje dantys gali būti neatsparūs ėduoniui.
Vėlesniuose gyvenimo etapuose taip pat būtina rūpintis gera burnos sveikata. Nuo jos priklauso bendra sveikatos būklė ir gera savijauta. Dėl dantų ligų (dantų ėduonies), dantenų ligų (periodontito) ar dantų praradimo sutrinka kramtymo funkcija ir maisto medžiagų įsisavinimas. Be to, dėl šių ligų keičiasi bendravimo įpročiai ir prastėja gyvenimo kokybe.
Mums dažnai tenka matyti, kaip keičiasi pacientų gyvenimas, kai jiems yra atkuriami iš dalies ar visiškai prarasti dantys. Dažnai susiduriame ir su tuo, jog burnos ertmės priežiūros svarbą žmonės įvertina tik tuomet, kai netenka dalies ar visų dantų.
Verta žinoti, jog gerą burnos sveikatą lemia trys pagrindiniai kriterijai:
- Gera kasdienė burnos higiena;
- Reguliari gydytojo odontologo apžiūra ir profesionali burnos higiena;
- Rizikos veiksnių pašalinimas.
Burnos higiena: skirtinga įvairiais gyvenimo etapais
Geriausias būdas palaikyti gerą burnos ir dantų ertmės sveikatą – tai reguliarūs vizitai pas gydytoją odontologą ir reguliariai atliekama profesionali burnos higiena. Tai ne reklama. Tai rekomendacija, kuria dalijasi Pasaulio odontologų fedaracija, stebinti ir tirianti žmonių burnos sveikatą įvairiose šalyse.
Dantų priežiūra, lygiai kaip ir odos priežiūra, priklauso nuo amžiaus, mitybos, patiriamo streso, kitų ligų ir jų gydymui skirtų vaistų. Reguliariai lankydamiesi pas gydytoją odontologę ir burnos higienistę, žinosite, kokia burnos ir dantų priežiūra yra svarbi dabartiniame jūsų gyvenimo etape.
Pavyzdžiui, visi turime didesnę specifinių burnos ligų riziką vyresniame amžiuje. Galime turėti genetinį polinkį dantenų ligoms, mūsų dantys gali būti jautrūs, galiausiai – dantų ir dantenų būklė gali išduoti apie kitus susirgimus.
Profesionali burnos higiena gerina kasdienius įpročius
Tyrimai ir mūsų kasdienė patirtis rodo, jog žmonės, kurie atvyksta profesionaliai burnos higienai kartą ar du į metus, turi daugiau motyvacijos rūpintis kasdiene dantų priežiūra.
Po kiekvienos burnos higienos procedūros atsinaujina dantų švaros pojūtis, kurį norisi išlaikyti iki sekančio vizito. Be to, tiksliai žinant, kaip ir kur reikia pagerinti kasdienės higienos įpročius, norisi pasiekti geresnio rezultato iki sekančios burnos higienos procedūros.
Kas sudaro gerą kasdienę burnos higieną? Tai 4 paprasti, tačiau veiksmingi įpročiai:
- Valyti dantis ryte ir vakare ne trumpiau nei 3 minutes fluoro turinčia pasta. Minkštu ir reguliariai keičiamu dantų šepetėliu sukamaisiais judesiais gerai išvalyti visus dantų paviršius: vidinį, išorinį ir kramtomąjį. Dantų pastos perteklių geriau išspjauti nei išskalauti: skalaudami nuo dantų paviršiaus nuplauname apsauginį fluorido sluoksnį.
- Bent kartą per dieną valyti tarpdančius. Tarpdančių siūlai ir šepetėliai padeda išvalyti sunkiai pasiekiamas ertmes tarp dantų ir pašalinti maisto likučius iš tarpdančių. Jų neišvalius, gali formuotis dantenų uždegimas, susidaryti dantų apnašos ir pakisti burnos kvapas.
- Kas 3 mėnesius keisti dantų šepetėlį. Nusidėvėjusiu šepetėliu dantys išvalomi nepakankamai. Jei dantų šepetėlio šereliai nusidėvi greičiau nei per 3 mėnesius, šepetėlį reikia keisti dažniau.
- Rūpintis burnos priežiūra kelionėse. Jei nėra galimybės išsivalyti dantų, po maisto ir užkandžių reikia juos išskalauti fluorido turinčiu dantų skalavimo skysčiu arba pakramtyti becukrės kramtomosios gumos.
Dar keli patarimai, kuriais dalijasi mūsų burnos higienistai:
- Prastai valydami dantis, pasiekiame tokio paties efekto, kaip ir visai nevalydami dantų. Todėl profesionalios burnos higienos metu aptarkite ir įsidėmėkite, kur ir kodėl yra linkę kauptis apnašos. Gerai nenuvalytos apnašos ilgainiui virsta dantų akmenimis. Pakanka trijų dienų, kai dantys ir tarpdančiai yra išvalomi nepakankamai, kad pradėtų formuotis dantų akmenys.
- Minkštu šepetėliu ar specialiu valikliu reikia kasdien nuvalyti liežuvio paviršių, ant kurio taip pat kaupiasi apnašos.
- Nors fluoro turinčios pastos sulaukia įvairių vertinimų, niekas nesukuria tokio ėduonies barjero kaip fluoras. Ši medžiaga skatina mineralizaciją, o jos dėka dantų emalis sustiprėja ir tampa atsparesnis rūgštims. Būtina bent 1 kartą per dieną dantis valyti fluoro turinčia pasta.
- Valyti tarpdančius yra ne mažiau svarbu nei valyti dantis. Tarpdančių valymas turi daugybę privalumų – pašalina maisto likučius, stimuliuoja kraujotaką dantenose, nuvalo apnašas ir mažina uždegimų riziką.
- Nepasiduokite, jei tarpdančių valymas iš pradžių kelia sunkumų. Gali būti, kad jums tiks ne visos priemonės. Todėl padedami burnos higienistės raskite tinkamas tarpdančių valymo priemones.
- Nepamirškite dantų skalavimo skysčio. Jis padeda išvalyti sunkiai pasiekiamas ertmes aplink dantenas, sumažina rūgštinę terpę burnoje ir remineralizuoja dantų emalį. Dantų skalavimo skystis gali būti pagalbinė priemonė vaikams ir vyresniems žmonėms, kuriems sunku išsivalyti tarpdančius.
Reguliariai lankantis pas burnos higienistę, profesionali burnos higiena Kaune padeda išmokti gerų bazinių dantų valymo įpročių.
Geri mitybos įpročiai – burnos higienos dalis
Gerą burnos sveikatą padeda palaikyti tinkama mityba ir rizikos veiksnių vengimas. Keli baziniai įpročiai gali iš esmės pakeisti burnos sveikatos būklę:
- Subalansuotas mitybos režimas. Pagrindinė ėduonies priežastis yra daug cukraus turintys gėrimai ir maistas. Jį pakeitus vaisiais ir daržovėmis praturtinta mityba, palaikoma gera burnos sveikata. Ypač reikėtų vengti pridėtinio cukraus: duonoje, kepiniuose, gaiviuosiuose gėrimuose ir kituose maisto produktuose. Idealu, jei visi saldinti gėrimai yra pakeičiami vandeniu.
- Tabako ribojimas. Tabakas yra rimtas burnos ligų – dantenų uždegimo ir burnos vėžio – rizikos veiksnys. Rūkymas keičia dantų emalio spalvą ir burnos kvapą, sukelia ankstyvą sausos burnos sindromą, dėl jo netenkama skonio ir kvapo. Galiausiai, dėl rūkymo didėja dantų netekimo rizika.
- Alkoholinių gėrimų ribojimas. Alkoholis yra įvairių ligų, taip pat ir burnos ligų rizikos veiksnys. Rūgštinė alkoholio terpė skatina ėduonies atsiradimą, sukelia ankstyvą sausos burnos sindromą.
Ėduonies nepažeisti dantys – tai tik viena iš burnos sveikatos dėlionės dalių. Dantų, kramtymo funkcijos, pilnavertės šypsenos išsaugojimas priklauso nuo kasdienių įpročių komplekso.
Burnos higiena
visiškai skaitmenizuotoje odontologijos klinikoje Kaune
„Geras odontologas“ yra pirmoji Kaune visiškai skaitmenizuota odontologijos klinika. Joje skaitmeninės technologijos yra įdiegtos kiekviename dantų gydymo etape. Skaitmeninė įranga leidžia sparčiau, lengviau ir tiksliau atlikti visą burnos ertmės ir dantų ligų gydymą.
Skaitmeninė įranga daugelyje gydymo procedūrų:
- Sumažina vizitų pas gydytoją skaičių;
- Paspartina gydymo eigą;
- Padeda preciziškai suplanuoti procedūrą;
- Leidžia lengviau prognozuoti rezultatą;
- Užtikrina spartesnį ir lengvesnį gijimą.
Technologiškai pažangi odontologijos klinika leidžia patirti saugų, greitą ir efektyvų odontologinį gydymą. Išbandykite ir įsitikinkite!