Dantų tiesinimas skaidriomis kapomis ir breketais yra skirtingi gydymo metodai, kuriais siekiama to paties rezultato – lygių dantų. Tik gydytojo odontologo – ortodonto apžiūros metu galima tiksliai ir preciziškai atsakyti, kuris gydymo metodas būtų tinkamesnis jūsų situacijai.
Planuojant tiesinti dantis, visos rekomendacijos nuotoliniu būdu turi būti vertinamos kaip preliminarios ir negalutinės. Tik „gyva“ nuodugni apžiūra, įsiklausymas į jūsų asmeninę istoriją ir diagnostika trimatėje erdvėje leidžia suteikti teisingą atsakymą.
Iš patirties galime pasakyti, kad dažnu atveju dantų tiesinimo trukmė yra panaši taikant abu gydymo metodus. Kai kurie netaisyklingo dantų sąkandžio atvejai lengviau pasiduoda breketams, pavyzdžiui, esant:
- Stipriai išreikštam dantų nelygumui ar susigrūdimui;
- Stiprioms dantų rotacijoms;
- Kryžminiam sąkandžiui, ryškioms žandikaulio anomalijoms;
- Situacijoms, kai reikia ištraukti dantis.
Tuo tarpu skaidriomis kapomis lengvai ir efektyviai gydomi šie atvejai:
- Kai dantys nėra stipriai susigrūdę ir stipriai rotuoti;
- Kai yra atviras sąkandis: susiliečia tik krūminiai dantys, o tarp priekinių dantų lieka tarpas net ir sukandus;
- Kai dėl estetinių priežasčių reikia keisti dantų pločius ir tarp jų palikti tikslius tarpus;
- Kai reikia pasiekti labai tikslių dantų padėčių.
Dantys tiesinami skaidrioms kapoms apgaubiant („apglėbiant“) dantis. Kuo tvirčiau skaidriomis kapomis dantis yra apglėbiamas, tuo efektyvesnis kapų poveikis.
Kai kuriais atvejais gali būti taikoma interproksimalinė emalio redukcija, kai emalis tarp susigrūdusių dantų poliruojamas, siekiant sukurti daugiau erdvės. Emalis poliruojamas preziciškai tiksliai, poliravimo gyliui siekiant vos kelias dešimtąsias milimetro dalis ir visiškai nepakenkiant dantims.
Tiesinant dantis skaidriomis kapomis, kiekvienam žmogui yra paskiriamas individualus skaidrių kapų rinkinys. Kiekvieną savaitę skaidriomis kapomis pasiekiamas tam tikras ortodontinis judesys: dantys, veikiami kapų spaudimo sukurtos įtampos, pamažu grįžta į taisyklingą padėtį.
Skaidrių kapų skaičius priklauso nuo individualios situacijos. Tam tikrais netaisyklingo sąkandžio atvejais ortodontinį judesį išgauti yra sunkiau, todėl kapų prireikia daugiau. Reikiamą kapų skaičių numato gydytojas odontologas – ortodontas, remdamasis savo patirtimi ir 3D diagnostika.
Dažnai, pabaigus pirminį tiesinimo etapą, galutinis rezultatas užtvirtinamas baigiamąja skaidrių kapų serija, skirta vadinamajam tobulinimo etapui.
Nors visos skaidrios kapos yra beveik nepastebimos, jų „skaidrumas“ priklauso nuo gamintojo. Tam tikrais atvejais prie skaidrių kapų reikia tvirtinti nedidelius neperšviečiamus elementus, kurie leidžia kapoms tvirčiau apglėbti dantį. Šie elementai gali būti pastebimi, ypač tuomet, kai dantys nėra pridengti kapomis.
Pirmojo paciento vizito metu gydytojas odontologas – ortodontas atlieka 3D diagnostiką. Turėdamas šią informaciją, jis ruošia gydymo planą, kurį vėliau siunčia į skaidrių kapų gamintojo laboratoriją. Joje dirbantys dantų technikai peržiūri diagnozę, sudarytą gydymo planą ir pasiūlo gydymo sekos korekcijas.
Gydytojas ir dantų technikai tarpusavyje bendrauja tol, kol sudaroma optimali gydymo etapų seka. Nuo jos priklauso kapų skaičius ir dantų tiesinimo trukmė. Ją tarpusavyje patvirtinus, gydytojas užsako skaidrių kapų gamybą.
Pagaminus skaidrias kapas, su pacientu sutariamas antrasis vizitas. Jo metu gydytojas pristato gydymo planą pacientui, įteikia kapas ir sutaria tolesnį gydymo kontrolės principą.
Būtina laikytis gydytojo paskirto vizitų dažnumo. Gydantis skaidriomis kapomis, šių vizitų reikia mažiau nei gydantis breketais. Nuosekli gydymo kontrolė padeda stebėti dantų tiesinimo poveikį ir, esant poreikiui, keisti dantų tiesinimo planą.
Paprastai rekomenduojame skaidrias kapas nešioti 20 – 22 valandas per parą.
Tiesinant dantis skaidriomis kapomis, galima lanksčiai derinti jų nešiojimo grafiką prie profesinės veiklos ar studijų. Jei ruošiatės dalykiniam susitikimui ir žinote, jog skaidrios kapos taps psichologine ar fiziologine kliūtimi, jas galite išsiimti. Tačiau būtina šį „prarastą“ laiką kompensuoti ilgesniu skaidrių kapų nešiojimu kitu dienos metu.
Nešiojant skaidrias kapas, reikia laikytis tam tikrų taisyklių:
- Skaidrias kapas būtina nusiimti valgant ir geriant spalvotus gėrimus;
- Kai ant dantų yra uždėtos kapos, negalima gerti cukraus turinčius gėrimus: tai gali pakenkti dantų emaliui;
- Nerekomenduojama gerti labai karšto vandens: iš plastiko pagamintos skaidrios kapos gali deformuotis;
- Būtina laikytis idealios burnos higienos, reguliariai valyti dantis ir tarpdančius;
- Būtina reguliariai valyti dantų šepetėliu, naudojant dantų pastą;
- Rekomenduojama kapas laikyti gydytojo įteiktoje dėžutėje ar kitoje saugioje vietoje: nelaikyti saulės prikaitintame automobilyje ar namų gyvūnams prieinamoje vietoje.
Kaip ir kiti dantų tiesinimo metodai, skaidrios kapos tinka vaikams ir paaugliams. Jiems dantų tiesinimas skaidriomis kapomis turi daugiau privalumų: gydymas yra beveik nematomas ir lengvai pritaikomas prie aktyvaus gyvenimo būdo.
Šį dantų tiesinimo metodą verta rinktis vaikams ir paaugliams, kuriems breketų nešiojimas kelia psichologinių iššūkių. Plastikinės skaidrios kapos turi mažiau iškilumų, todėl mažiau dirgina burnos minkštuosius audinius. Vaikai ir paaugliai teikia pirmenybę skaidrioms kapoms dėl jų patogaus nešiojimo ir priežiūros. Kadangi valant dantis ir tarpdančius, kapas reikia išsiimti, nereikia mokytis naujų kasdienės priežiūros įpročių.
Skaidrios kapos taip pat leidžia išsaugoti įprastą mitybos režimą, nereikia atsisakyti kietų maisto produktų. Valgant, užkandžiaujant ar geriant spalvotus gėrimus, jas tereikia išsiimti.
Skaidrių kapų kasdienio nešiojimo trukmė yra nuo 20 iki 22 valandų per parą: tai suteikia galimybę bent tam tikrą paros metą būti be kapų.
Galiausiai, vaikams ir paaugliams patogu tai, jog gydantis skaidriomis kapomis reikia mažiau vizitų pas gydytoją. Paprastai kontrolinis vizitas planuojamas kas 3 – 4 mėnesius, t. y., rečiau nei dantis tiesinant kitais būdais.
Kiekvieno vaiko augimas ir dantų formavimasis yra unikalus procesas. Formuojantis sąkandžiui ir dantims, vaikams gali išryškėti skirtingos ortodontinės anomalijos. Dažniausiai ortodontinės problemos išryškėja apie septintuosius vaiko metus. Tai gali būti:
- Susigrūdę ir kreivi dantys;
- Netaisyklingas sąkandis;
- Gilus sąkandis;
- Atviras sąkandis;
- Atsikišę dantys;
- Netaisyklingos liežuvio padėties problemos.
Pastebėjus šiuos pokyčius, verta iš karto planuoti vizitą pas gydytoją odontologą – ortodontą. Gali būti, kad gydytojas, atsižvelgęs į vaiko amžių, gydymą skirs vėlesniam laikui. Tačiau ankstyva konsultacija padeda išvengti rimtesnių problemų ateityje. Gydytojas įvertina, kaip vaiko dantys formuosis ateityje, sudaro gydymo planą ir gali laiku pradėti dantų tiesinimą.
Kalbant apie vaiko amžių, kuris leistų pradėti tiesinti dantis, nėra vieno teisingo atsakymo. Kai kuriems vaikams rekomenduojama tiesinti dantis nuo šešerių metų. Tačiau dažniausiai dantų tiesinimas rekomenduojamas vaikams ir paaugliams nuo 7 – 12 metų, kai dėl kaukolės ir žandikaulių formavimosi dantys yra paslankiausi.
Teisingą atsakymą, kada jūsų vaikui galima pradėti dantų tiesinimą skaidriomis kapomis ar kitais būdais, gydytojas gali suteikti tik konsultacijos metu.