Periodonto ligos: gydymą pradėti laiku
Kadangi šios ligos neatsiejamos nuo bendros organizmo būklės, jos yra dažnos ir gana įprastos. Svarbiausia – gydymą pradėti laiku ir imtis periodonto ligų prevencijos.
Periodonto ligos diagnozuojamos, kai burnos gleivinė yra paraudusi, patinusi, skausminga ir kraujuoja. Šie burnos ertmės pažeidimai nekelia didelės rizikos, jei yra laiku sugydomi. Ilgai negydant periodonto ligų, jos tampa lėtinės: išsivysto lėtinis periodontitas, minkštuosiuose ir kietuosiuose audiniuose kilęs uždegimas paliečia dantis, jų šaknis ir žandikaulio kaulą.
Periodonto ligų gydymas – tai uždegiminių ligų, pažeidžiančių minkštuosius ir kietuosius burnos ertmės audinius, gydymas. Uždegiminės burnos minkštųjų ir kietųjų audinių ligos yra įvairios: nuo lengvo dantenų uždegimo (gingivitas) iki sunkaus burnos audinių uždegimo (periodontitas).
Kadangi šios ligos neatsiejamos nuo bendros organizmo būklės, jos yra dažnos ir gana įprastos. Svarbiausia – gydymą pradėti laiku ir imtis periodonto ligų prevencijos.
Periodonto ligos diagnozuojamos, kai burnos gleivinė yra paraudusi, patinusi, skausminga ir kraujuoja. Šie burnos ertmės pažeidimai nekelia didelės rizikos, jei yra laiku sugydomi. Ilgai negydant periodonto ligų, jos tampa lėtinės: išsivysto lėtinis periodontitas, minkštuosiuose ir kietuosiuose audiniuose kilęs uždegimas paliečia dantis, jų šaknis ir žandikaulio kaulą.
Periodonto ligų gydymas yra svarbus ir dėl estetinių priežasčių: sveikos dantenos ir geras burnos kvapas puošia šypseną.
Negydomos burnos gleivinės ligos gali sukelti:
- Blogą burnos kvapą;
- Burnoje jaučiamą negerą skonį;
- Dantenų ir kaulinio audinio recesiją (nykimą);
- Sveikų dantų praradimą;
- Kitų rimtų ligų (insulto, širdies smūgio ir kt. kraujagyslių ligų) riziką.
Periodonto ligų gydymas
mūsų odontologijos klinikoje Kaune
Mūsų periodonto ligų gydytojai Kaune įsikūrusioje klinikoje „Geras odontologas“ teikia itin profesionalų gydymą.
Periodonto ligas gydo gyd. odontologė – periodontologė Irena Zykuvienė, turinti daugiau nei 30 metų patirtį. Periodonto ligų gydymui ji taiko pažangias technologijas – naujos kartos minkštųjų audinių lazerį, efektyvias medžiagas ir priemones. Dėl ilgos patirties ir išskirtinės kompetencijos Irena Zykuvienė suteikia sėkmingą gydymą esant ūmioms ar lėtinėms periodonto ligoms.
Mūsų klinikos periodontologas Kaune rūpinasi geru gydymo rezultatu, suteikia rekomendacijas dėl periodonto ligų prevencijos ir burnos priežiūros, pataria dėl efektyvių burnos priežiūros priemonių. Bendradarbiaujant su pacientu, periodontologas padeda suformuoti geresnius dantų priežiūros įgūdžius, apsaugančius nuo naujų burnos ertmės ligų.
Klinikoje „Geras odontologas“ periodonto ligas, kurias sudaro gingivitas, periodontitas ir sunkus periodontitas, gydome:
- Moderniomis technologijomis ir priemonėmis;
- Esant poreikiui, chirurginiu būdu;
- Atlikus vietinį nuskausminimą.
Periodonto ligų gydymą klinikoje Kaune „Geras odontologas“ palengvina skaitmenizuotos technologijos, įdiegtos kiekviename gydymo etape. Tai pirmoji visiškai skaitmenizuota odontologijos klinika Kaune, kurioje visą dantų gydymą vienoje vietoje teikia išskirtinės kompetencijos gydytojai odontologai.
Kada reikia kreiptis į periodontologą?
Į gyd. odontologą – periodontologą kreiptis reikia tuomet, kai:
- Valant dantis arba valgant kietą maistą, kraujuoja dantenos;
- Skauda dantenas, jos patinsta;
- Atsiranda prastas burnos kvapas;
- Jūsų vaikui pradeda kraujuoti dantenos arba jas skauda.
Jei simptomai yra rimtesni, dėl skubios periodontologo pagalbos reikia kreiptis nedelsiant. Apie skubaus periodonto ligų gydymą įspėja šie simptomai:
- Dantenos yra labai skausmingos, jų patinimas yra stiprus;
- Dantys pradeda klibėti arba iškrinta;
- Burnoje atsiranda opų;
- Burnoje arba ant lūpos atsiranda gleivinės atplaiša;
- Burnoje atsiranda metalo skonis.
Periodonto ligos dažniau kyla vyresniems nei 35 metų žmonėms. Dėl individualių organizmo savybių ar prastų burnos priežiūros įgūdžių jos gali kilti ir jaunesniems. Periodonto ligų atsiradimui įtakos turi ir paveldimumas: jei tėvai ar seneliai sirgo periodontitu, reikėtų laikytis labai geros burnos higienos.
Kas yra gingivitas?
Gingivitas – tai lengviausia burnos ertmės minkštųjų audinių liga. Gingivitu vadinamas dantenų sudirgimas ir uždegimas aplink danties pagrindą (lot. gingiva – dantenos). Gingivito gydymą sudaro periodontologo intervencija klinikoje ir gera burnos ertmės priežiūra namuose.
Gingivito simptomai:
- Kraujuojančios dantenos;
- Dantenų skausmas;
- Pakitusi dantenų spalva (raudonos ar melsvai raudonos dantenos);
- Dantenų padidėjimas ar pakitęs dantenų kontūras.
Gingivitas yra gydomas:
- Pašalinant susikaupusias minkštąsias apnašas ir dantų akmenis;
- Mokant gerų burnos priežiūros įgūdžių, kuriais mažinamas kasdienis apnašų kaupimasis;
- Gydomi pažeisti dantys, gerinama bendra burnos ertmės būklė.
Kas yra periodontitas?
Periodontitas – tai pažengęs ir išplitęs dantenų uždegimas, kuris apima kitus audinius: alveolinį kaulą ar danties cementą.
Periodontitas pirmiausiai pasireiškia dantenų uždegimu, kuris vėliau išplinta į periodontą. Periodontas – tai danti supančios atraminės struktūros: dantenos, periodonto raiščiai, alveolės kaulas, danties šaknies cementas.
Alveolės – tai žandikaulio duobutės, kuriose išsidėsto dantys. Kiekvieno danties poziciją lemia jo alveolės vieta. Kaulo alveolėje dantį palaiko periodonto raištis: jis siekia nuo žandikaulyje esančios alveolės iki danties cemento (danties šaknį dengiančio sluoksnio).
Periodontitas – tai lėtinis uždegimas. Dėl jo gilėja ertmės aplink dantis, formuojasi dantenų kišenės, jose toliau kaupiasi dantų apnašos ir bakterijos. Net ir gerai valant dantis, jų neįmanoma savarankiškai išvalyti iš dantų kišenių. Dėl bakterijų poveikio aplink danties pagrindą apsinuogina danties šaknys, platėja tarpai tarp dantų.
Negydant ligos, dantenos pradeda irti, o infekcijai pasiekus alveolinį kaulą, jis pradeda tirpti. Tirpstant kaului, į kurį yra įsitvirtinusios dantų šaknys, ir kuris yra dantų eilės pagrindas, dantys ima klibėti. Ilgainiui dantys išjuda tiek, kad pradeda kristi.
Šie procesai turi pasekmių ne tik burnoje. Yrantys burnos ertmės audiniai sudaro papildomą krūvį organizmo imuninei sistemai, senka jos ištekliai, skirti organizmo apsaugai.
Dalijamės Europos periodontologų asociacijos informacija apie periodonto ligos eigą:
Kokios yra periodontito komplikacijos?
Pirmiausiai burnos ertmėje kyla periodonto uždegimas. Negydomas periodonto uždegimas gali išsivystyti į periodontitą. Pastarojo negydant, gali kilti periodontito komplikacijos:
- Susiformuoja pūlinys gleivinėje;
- Pradeda nykti burnos gleivinė;
- Pradeda tirpti žandikaulio kaulas;
- Ima klibėti dantys;
- Iškrinta pavieniai dantys.
Jei pūlinį burnos gleivinėje galima sugydyti, kitos periodonto ligų komplikacijos yra negrįžtamos – sunykusi gleivinė, tirpstantis žandikaulio kaulas ar iškritęs dantis savaime neatsistato. Šios pasekmės reikalauja papildomo gydymo – burnos gleivinės, žandikaulio kaulo atstatymo ar danties atkūrimo.
Kaip gydomas periodontitas?
Diagnozuojant periodonto ligas, periodontologas atlieka burnos ertmės apžiūrą. Dėl dantų ir žandikaulio kaulės būklės įvertinimo periodontologas gali atlikti skaitmeninę rentgeno nuotrauką. Jei reikia, periodontologas nukreipia pacientą kitiems odontologams specialistams (pvz., burnos chirurgui) dėl tolesnio įvertinimo ir gydymo.
Periodonto ligų gydymas priklauso nuo ligos sudėtingumo.
Jei periodonto liga nėra pažengusi, jos gydymą sudaro prevencinių priemonių kompleksas, kurį paskiria periodontologas:
- Kasdienių burnos ertmės ir dantų priežiūros įgūdžių gerinimas;
- Periodiškas profesionalios burnos higienos atlikimas;
- Specialių dantų priežiūros priemonių (specialios pastos, dantų gelio ar dantų skalavimo skysčio) parinkimas ir taikymas namuose;
- Rūkymo atsisakymas.
Jei periodonto ligos stadija yra pažengusi, periodontologas suteikia specializuotą gydymą:
- Danties kišenių valymą;
- Danties šaknų valymą ir nulyginimą;
- Minkštųjų audinių šalinimą chirurginiu būdu;
- Danties šaknies paviršiaus šalinimą chirurginiu būdu;
- Minkštųjų audinių atkūrimą;
- Danties rovimą;
- Gydymą antibiotikais.
Vietiniais ar sisteminiais antibiotikais gali būti gydomas sunkus periodontitas ar lėtinis periodontitas.
Kodėl reikia gydyti periodonto ligas?
Daugelis mūsų nepakankamai vertiname sveikos burnos ertmės įtaką visai organizmo būklei. Esame linkę numoti ranka, jei burnoje atsirado nedidelė opa ar paburksta gleivinė.
Tyrimai rodo, jog periodonto ligos silpnina visą organizmą arba yra susilpnėjusio imuniteto išraiška. Jei diagnozuojama periodonto liga, ją dera priimti kaip signalą apie poreikį stiprinti bendrą organizmo būklę. Laiku diagnozavus ir sugydžius periodonto ligas, galima išvengti tolesnių iš pirmo žvilgsnio nesusijusių pasekmių (insulto, širdies smūgio, širdies kraujagyslių ligų).
Ypatingą dėmesį šių ligų gydymui turi skirti besilaukiančios moterys: laiku nesugydytas periodontitas gali būti priešlaikinio gimdymo priežastimi.
Ankstyva periodonto ligų diagnostika svarbi ir sergantiesiems cukriniu diabetu, kurio viena dažniausių komplikacijų yra periodontitas. Be to, cukriniu diabetu sergantieji patiria burnos ertmės ir jos minkštųjų audinių sausumą, jiems dažniau kyla infekcinės burnos ligos, todėl periodontito gydymas gali būti sudėtingesnis.
Kokia yra periodonto ligų prevencija?
Periodonto ligas sukelia bakterinės apnašos, kurios kaupiasi ant dantų paviršių. Jei apnašos nenuvalomos kasdienio dantų valymo metu, formuojasi jų sankaupos, mikrobinė plėvelė ir dantų akmenys, kurie pradeda dirginti gleivinę.
Visgi dera nepamiršti, kad burnos ertmės minkštųjų audinių ligos yra glaudžiai susijusios su bendra organizmo būkle. Dietos, mitybos nepakankamumas, vitaminų ir kitų medžiagų stoka, stresas, hormonų pusiausvyros svyravimai, virusinės ligos, genetinis pažeidžiamumas, susilpnėjęs imunitetas suformuoja aplinką, palankią periodonto ligų vystymuisi.
Todėl, norint išvengti periodonto ligų arba paspartinti jų gydymą, pirmiausiai reikia rūpintis pilnaverte mityba, imuniteto stiprinimu ir gera organizmo būkle.
Antra, būtina laikytis šių burnos priežiūros principų:
- Valyti dantis fluorido turinčia pasta;
- Valyti dantis ne rečiau nei du kartus per dieną ne trumpiau nei po 3 minutes;
- Kasdien valyti tarpdančius tarpdančių šepetėliu;
- Keisti dantų šepetėlį kartą per 1 – 2 mėnesius, o jei odontologas rekomenduoja – ir dažniau;
- Kartą į pusmetį atvykti profilaktiniam dantų vizitui (ypač nėštumo metu arba sergant cukriniu diabetu);
- Visiškai atsisakyti rūkymo;
- Jei kamuoja burnos sausumas, imtis kseretomijos (sausos burnos sindromo) prevencijos;
- Nenaudoti dantų skalavimo skysčio, kurioje sudėtyje yra alkoholio.