Vaikų odontologija

 

Burnos sveikata reikia rūpintis nuo pat mažens. Jau išdygus pirmajam dantukui, jį reikia kruopščiai valyti, formuoti burnos higienos įgūdžius nuo pat pirmųjų vaikučio dienų.

Viena dažniausiai ankstyvajame vaikų amžiuje užklumpanti bėda – buteliuko ėduonis arba pavienių pieninių dantų kariesas. Šių pažeidimų priežastis – saldžių gėrimų, daug angliavandenių turinčio maisto vartojimas ir prasta burnos higiena – (nenuvalomas susikaupęs apnašas). Šiame apnaše esantys mikroorganizmai skaido angliavandenius ir išskiria rūgštis, kurios žaloja danties audinius. Norint išvengti šių probelmų, būtina labai gera burnos higiena, kurios Jus išmokyti gali musų klinikos burnos higienistė Jolita.

Vaiko burnos higienos įgūdžiai turi būti formuojami nuo mažų dienų. Iki 6-7m. dantis vaikams padėti išsivalyti turėtų suaugusieji. Tol, kol vaikas nemoka rašyti, jo rankų judesiai nėra pakankamai koordinuoti. Be abejonės, turėtume nepamiršti, kad vaikams didžiausias autoritetas – tėvai, tad jų burnos higienos įgūdžiai taip pat turėtų būti puikūs.

Pieninių dantų priežiūra. Pirmuosius išdygusius dantukus reikia valyti drėgna marle ar kitu švariu audiniu, geriausi – po kiekvieno maitinimo.

Išdygus  pieniniams dantims, vaiką reikėtų stengtis atpratinti nuo maitinimo naktį motinos pienu arba saldžiais mišinukais. Apskritai, saldžių gėrimų, pvz., saldintos arbatos, kompoto, kisieliaus reikėtų vengti.

Paaugusiems vaikams nereikėtų leisti užkandžiauti visą dieną, o jei jau taip atsitinka, valyti dantukus po kiekvieno užkandžio.

Kai išdygsta pieniniai krūminiai dantys, galima vaikutį pratinti prie dantų šepetėlio. Suėjus 2-3m., galima naudoti dantų pastas be fluoro. Pastos dozavimas – ant šepetėlio reikėtų užspausti mažojo vaiko pirštelio nago dydžio dantų pastos kiekį.

 

Pastoviųjų dantų priežiūra

Iki maždaug 7 metų (kol vaikas išmoksta rašyti), valyti dantis vaikučiui turėtų padėti tėveliai. Vėliau, nors vaikai ir teigia gerai išsivalę dantis, rekomenduojame patikrinti. Dažnai dantų valymo procedūra mažiesiems labai nepatinka ir jie jos bando išvengti arba ją simuliuoti.

 

Išdygus pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims (apie 6-7m.), rekomenduojame šiuos dantis dengti silantais (tai speciali plombinė medžiaga, kuria užpilamos gilios nuolatinių dantų vagelės, kad jie nesugestų). Rekomenduojame nelaukti, kol dantis išdygs pilnai, nes ką tik išdygusių dantų emalis nėra pilnai mineralizuotas ir labai lengvai pažeidžiamas, tad geriausia, jei atvyktumėte pas gydytoją tik išdygus nuolatiniams dantukams.

 

Tėveliams

Jei įmanoma, pirmą kartą apsilankykite pas gydytoją odontologą tuomet, kai vaikučiui išdygo pirmasis dantukas. Gydytojas padės Jums išmokti valyti pirmuosius dantukus ir taip pradėsite pamažu pratinti vaiką prie odontologo kabineto aplinkos ir gydytojo.

Vėliau būtų geriausiai, jei pas gydytoją odontologą lankytumėtės profilaktiškai kas pusę metų. Visų pirma, taip bus išvengta netikėtų dantų skausmų ir vaikas neturės neigiamų prisiminimų apie dantų gydymą. Be to, bus sukurtas vaiko ir gydytojo ryšys, kuris padeda sukurti teigiamą atmosferą vaikui nemalonioje medicinėje aplinkoje. Svarbiausia, kad Jūs, tėveliai, gydytojas odontologas ir mažasis pacientas būtų viena komanda. Taip visos bėdos bus lengvai įveikiamos ir išvengsime visų galimų nesusipratimų.

Prieš eidami pas gydytoją odontologą, nenuteikinėkite vaiko, kad jam neskaudės ar kad jam „nieko nedarys“. Tai vienos dažniausiai daromų tėvelių klaidų. Kai vaikas ateina nusiteikęs neišsižioti, nes „jam nieko nedarys“, jis ir neišsižioja. Kai jis mano, kad jam neskaudės ir jam suskausta, jis išsigąsta ir nustoja bendradarbiauti. Leiskite gydytojui odontologui bendrauti su Jūsų vaiku ir Jums nereikės jam meluoti ar pasakoti nebūtų dalykų. Nepamirškite, kad labai svarbu komandinis darbas su gydytoju odontologu, nes juk ir Jūsų, ir mūsų tikslas – sveikas ir laimingas mažasis pacientas.

 

Vaikų dantų ligos, gydymas

Jei pastebėjote, kad pakito pieninio dantuko spalva, kad vaikui valgant skauda, būtinai atvykite pas gydytoją odontologą. Pieninius dantukus būtina gydyti! Negydomų pieninių dantų pasekmės gali  persekioti visą likusį gyvenimą – gali būti pažeistos nuolatinių dantų užuomazgos. Dėl karieso komplikacijų pieninį dantį gali tekti pašalinti, o jei tai bus atliekama anksti, tai gali neigiamai paveikti nuolatinių dantų sąkandį ir vaiko išvaizdą visą likusį gyvenimą. Dantų kariesas gali įtakoti vaiko mitybą, mažylis gali pradėti kompleksuoti dėl savo išvaizdos. Be to, kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo didesnė tikimybė, kad atliekamos procedūros bus ne tokios skausmingos ir nemalonios.

 

Vaikų pieninių dantų plombavimui siūlome įvairias plombas, tame tarpe ir vaikučių taip mėgstamas įvairių spalvų plombas.