Endodontologija

 

Dantų šaknų kanalų gydymas reikalingas esant karieso komplikacijoms: kariozinė ertmė kartais būna tokia gili, kad pažeidžia danties pulpos kamerą ir išsivysto pulpitas – danties nervo uždegimas, kuris pasireiškia ūmiu skausmu valgant, geriant šaltus arba karštus gėrimus (dažniausiai dantį pradeda skaudėti vakare arba naktį). Kai pulpitas negydomas, išsivysto viršūninis periodontitas – danties nervo nekrozė. Ši liga, kaip ir pulpitas, sukeliama patogeninių mikroorganizmų. Periodontito atveju mikroorganizmai per šaknies kanalą patenka į žandikaulio kaulą ir jį pradeda naikinti. Periodontito simptomai – savaiminiai skausmai, skausmas sukandant, dantis tarsi pakeltas. Šie simptomai dažnai paūmėja peršalus arba nusilpus imunitetui. Kartais nusiskundimų galite ir neturėti, tačiau tai nereiškia, kad ligos gydyti nereikia.

Pagrindinis endodontologinio gydymo tikslas – pašalinti mikroorganizmus iš danties kanalo bei apydančio audinių, žandikaulio kaulo. Šaknies kanalai turi būti kokybiškai išvalyti naudojant šiuolaikines chemines medžiagas ir mechaninius įrankius, bei užplombuoti . Hermetiškai užplombavus kanalus, mikroorganizmai neprasiskverbia į viršūninį periodontą, atsiradę pakitimai sugyja, o nauji neatsiranda.

Retais atvejais dantų šaknų kanalų gydymas nebūna sėkmingas, pradeda skaudėti jau endodontiškai plombuotą dantį. Dažniausia šio skausmo priežastis – kanaluose palikta infekcija. Tokiu atveju kanalus reikia pergydyti, t.y., pašalinti plombinę medžiagą, kanalus kokybiškai išvalyti ir hermetiškai užplombuoti.

Sunkesniais atvejais, kuomet terapinis gydymas nepadeda ir viršūniniai pakitimai neišnyksta, atliekama šaknies viršūnės rezekcija. Šią procedūrą atlieka burnos chirurgas.

Gydymas atliekamas jo eigą kontroliuojant rentgeno nuotraukomis. Mūsų klinikoje naudojama skaitmeninė rentgeno sistema, kurios dėka sumažinama spinduliuotė, o gydytojas turi galimybę nuotrauką apžiūrėti ir kompiuterio ekrane.